Anasayfa / Haber / SGK Maden Kazasında Ölenlerin Yakınlarına Aylık Bağlama İşlemlerini Başlattı

SGK Maden Kazasında Ölenlerin Yakınlarına Aylık Bağlama İşlemlerini Başlattı

Sponsorlu Bağlantılar

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesindeki özel sektöre ait bir kömür ocağında meydana gelen iş kazası sonucunda hayatını kaybedenlerin yakınlarına sağlanacak hak ve imkanları, Yaralanan Madencilere veya Ölenlerin Hak Sahiplerine Hangi Yardımlar Yapılacak ? başlıklı yazımızda belirtmiştik.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, başta ölenlerin hak sahiplerine aylık bağlanması olmak üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu Manisa Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından yapılan işlemler ve çalışmalar ile bazı konular hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çelik, Soma’daki maden faciasıyla ilgili olarak, olayın meydana geldiği ocakta müfettişlerin çalışmalara başlamış olduğunu, fakat incelemelerle ilgili henüz ortaya çıkmış bir rapor olmadığını söyledi.

Çelik konuşmasında; hayatını kaybedenlerin madenden çıkartılması, otopsi işlemleri, kimlik tespitleri, defin işlemleri devam ederken Bakanlık olarak da salı gününden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’nın başkanlığında Manisa il merkezinde kriz masası oluşturduklarını, kriz masasının bugüne kadar 282 şehidin dosyasını, kimlik tespitini gerçekleştirdiğini, bu konudaki kontrolleri tamamladıklarını belirtti.

Bakan Çelik, geride kalanların şehitlerin yakınları, şehitlerin emaneti olduğunu vurgulayarak, yapılması gerekenleri de bu anlayış çerçevesinde bir an önce yerine getirme gayreti içinde olduklarını kaydetti.

İş kazası neticesi hayatını kaybedenlerle ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde 3 işlem yapılacağını hatırlatan Çelik, bunlardan birincisinin, hiçbir şarta bağlı kalmaksızın iş kazası nedeniyle ölüm gelirinin bağlanması, ikincisinin ölüm aylığının bağlanması, üçüncüsünün ise bir defaya mahsus olmak üzere 415 lira cenaze yardımı ödemesi olduğunu, bu işlemlerden bir kısmının tamamlandığını, diğerleriyle ilgili de çalışmaların sürdüğünü ifade etti.