Anasayfa / Eski Haberler / SGK Primlerinin Kredi Kartıyla Ödenmesinin Kapsamı Genişletiliyor

SGK Primlerinin Kredi Kartıyla Ödenmesinin Kapsamı Genişletiliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu prim alacaklarının ödenmesi/tahsili ile ilgili usul ve esaslar 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 86 ila 91 inci maddelerinde düzenlenmiş, ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunca 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanuna Göre Kullanılacak Yetkilere İlişkin Yönetmeliğin “Özel ödeme şekilleri” başlıklı 11 inci maddesinde ödemenin kredi kartı ile de yapılacağı belirtilmiş, bu doğrultuda Sosyal Güvenlik Kurumu tahsilatı artırmak, prim ödeme yükümlülerine ödemelerde kolaylık sağlamak amacıyla yapılan çalışmalara ilişkin olarak 28/04/2010 tarihinde “Prim Ödemelerinin Kredi Kartı İle Yapılabilmesi Konulu Açıklama” yayınlamıştı (28/05/2010 tarihli haber). Bu defa Sosyal Güvenlik Kurumu Aktüerya ve Fon Yönetimi Başkanlığı Kredi kartlarıyla prim tahsilatı başlıklı 11/10/2010 tarihli yeni bir yazıyı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine göderdi. Söz konusu yazıya göre;

06/10/2010 tarihi itibariyle, Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Finansbank, Fortisbank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, Turklandbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve Yapı Kredi Bankası olmak üzere 17 banka ile protokol imzalanmış olup, diğer bankalarla protokol çalışmaları devam etmektedir. Daha önceki açıklamada 13 banka ile protokol imzalandığı belirtilmişti.

Prim ödeme yükümlüleri, yukarıda belirtilen bankaların birinden edinmiş olduğu kredi kartı ile aynı bankanın alternatif dağıtım kanalları (internet bankacılığı, ATM gibi) aracılığı ile prim ödemelerini gerçekleştirebilecekleri gibi, ilgili bankanın kredi kartına verecekleri otomatik ödeme talimatı ile de prim ödemelerini yapabileceklerdir. Kredi kartı ile prim ödenmesinin, banka şubesinde yapılan tüm prim tahsilâtı işlemlerinden bir farkı bulunmamakta olup nakit sıkıntısı içinde bulunan prim ödeme yükümlüsüne bu şekilde kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.

Yapılan protokoller ile bankalar, Sosyal Güvenlik Kurumunca bankalara açılmış bulunan tüm tahsilât türlerinin kredi kartı kapsamında ödenmesini sağlayabileceklerdir. Kredi kartı ile prim tahsilâtı protokolü imzalayan bankalardan bazıları söz konusu uygulamaya başlamış olup diğer bankalar ise bilgi işlem alt yapılarını oluşturmalarını müteakip uygulamaya geçeceklerdir. Şu an, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. 5510 sayılı Kanunun 4/1-a kapsamındaki sigortalıları (işçileri) çalıştıran işverenlerin cari ay primlerini, 4/1-b kapsamında kendi nam ve hesabına çalışan sigortalıların (Bağ-Kur’luların) (tarım sigortalıları ile borçlanma ve yapılandırma kapsamındaki primler hariç) primlerini ve isteğe bağlı sigorta primlerini, Türkiye Garanti Bankası A.Ş. ise şimdilik 4/1-b kapsamında kendi nam ve hesabına çalışan sigortalıların (tarım sigortalıları ile borçlanma ve yapılandırma kapsamındaki primler hariç) primlerini ve isteğe bağlı sigorta primlerini bu bankaların kendi kredi kartı ile tahsilâtı işlemlerine başlamıştır.

Prim ödeme yükümlüsünün kredi kartı ile yapacağı ödemelerde komisyon bedeli alınması veya alınmaması hususunda, Kurum ile bankalar arasında yapılan protokoller gereği bankaların genel uygulaması geçerlidir. Yani bankalar kendi uygulamalarına göre isterlerse komisyon alabileceklerdir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun web (internet) sayfasından da primlerin kredi kartıyla ödenebilmesi çalışmaları devam ettirilmektedir. Bu uygulama gerçekleştiğinde tüm bankaların kredi kartlarıyla prim ve diğer ödemelerin yapılması mümkün olacaktır. Ayrıca halen kredi kartıyla yapılan ödeme türlerinin kapsamı da genişletilecektir.

Hangi tür ödemelerin kredi kartı ile yapılabileceği bilgisi Kurumun internet sayfasında duyurulacaktır.(www.isvesosyalguvenlik.com)