Anasayfa / Haber / SGK Sahte Sigortaya Geçit Vermiyor

SGK Sahte Sigortaya Geçit Vermiyor

Sponsorlu Bağlantılar

Yazılı ve görsel basında sık sık yer alan sahte sigortalı haberlerine bir yenisi Tekirdağ’dan eklendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tekirdağ İl Müdürü Mahmut Kotan, kentte yapılan denetim ve incelemelerde bin 63 kişinin sahte sigortalı ve bunların içinden 78 kişinin haksız emekli olduğunu tespit ettiklerini ve yasal işlemleri başlattıklarını söyledi.

Tekirdağ’da çok sayıda kişinin işe giriş kaydını yapıp sigortalı olarak bildiren 21 işyerinin, bu kişileri gerçekte çalıştırmadığı yönünde yapılan ihbar üzerine harekete geçti. Kurum görevlileri, 1 yıl boyunca 2005 ile 2012 yılları arasındaki dosya dökümlerini ve işyerlerini inceledi. Yapılan incelemeler sonucunda bin 63 kişinin sadece işe giriş kaydının yapıldığı, ancak çalışmadığı ve sigorta primlerinin Kuruma ödenmediğini, bunların içinden 78 kişinin de emekli olduğunu belirledi.

Konuyla ilgili olarak SGK Tekirdağ İl Müdürü Mahmut Kotan, makamında basın toplantısı düzenledi. Kendilerine ulaşan ihbar ve şikayetlerin yanı sıra yapılan kontrollerde sahte sigorta konusunun ortaya çıkarıldığını belirten Kotan; Kuruma yüksek miktarda sigortalı bildirimi yaptığı halde bu güne kadar hiçbir ödemede bulunmayan, kurum tarafından gönderilen (uyarı yazılarını) tebligatları almadıkları belirlenen işyerlerinin mercek altına alarak haklarında inceleme başlattıklarını, bu kapsamda görevli denetmenler tarafından yapılan ve yaklaşık 1 yıl süren araştırma, inceleme ve denetimler neticesinde, Tekirdağ ilinde 21 işyerinden Kuruma sahte sigortalı yani gerçek çalışmaya dayanmayan sigortalı bildirimi yapıldığını tespit ettiklerini; bu sahte sigortalılıkların genellikle para karşılığında, kişilere hizmet kazandırmak, sağlık yardımı almalarını sağlamak ve emekli olmalarını sağlamak üzere, kağıt üzerinde kurulduğu anlaşılan hayali işyerlerinden yapıldığını, fiili çalışmaya dayanmayan bu şekildeki bin 63 kişinin sigorta hizmetlerinin iptal edildiğini, ayrıca bu kişilerden 78’inin Kurumdan emekli aylığı aldığının tespit edildiğini, söz konusu sahte sigortalı bildirimleriyle ilgili olarak yasal işlem başlatıldığını belirtti.