Anasayfa / Bağkur / SGK Tarım Bağkur Muafiyet Belgesiyle İlgili Yeni Uygulama Başlattı

SGK Tarım Bağkur Muafiyet Belgesiyle İlgili Yeni Uygulama Başlattı

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, başka kapsamda sigortası olmayıp kendi adına ve hesabına bağımsız olarak tarımsal faaliyette bulunanlardan, ziraat odalarında veya tarım il / ilçe müdürlüklerinde kaydı olanların 4/1-b4 kapsamında Tarım Bağ-Kur sigortalısı olmaları gerekmektedir.

Ancak bu durumda olanlardan, yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden bu faaliyete ilişkin masrafları düşüldükten sonra, kalan tutarın aylık ortalaması brüt asgari ücretin otuz katından az olanlar, ziraat odalarından, ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde ise tarım il/ilçe müdürlüklerinden alacakları “Sigortalılık Muafiyet Belgesi” ile Tarım Bağ-Kur sigortalılıklarını sona erdirebilmekte, sigortalı olma ve prim ödeme zorunluluğundan kurtulmaktadırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu, bu sigortalıların tarımsal kazançlarının az veya fazla olması halinde, iki farklı talebin aynı belge üzerinden yapılmasının yanlış anlaşılmalara neden olması üzerine uygulama değişikliğine gitti. Yeni uygulamaya göre, Tarım Bağ-Kur sigortalılarının yapacakları taleplerin farklı olması için; ziraat odalarından, ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde ise tarım il/ilçe müdürlüklerinden tarımsal faaliyetlerinden dolayı aylık geliri az olanların, “Sigortalılık Muafiyet Belgesi” aylık gelirleri fazla olanların “Muafiyet Halinin Kalktığını Gösterir Belge” alması gerekecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü’nün, Müdürlüklere gönderdiği Muafiyet Belgesi konulu söz konusu Genel Yazıya http://www.sgk.gov.tr/ sayfasındaki Mevzuat/Yürürlükteki Mevzuat/Genelgeler bölümünden ulaşabilirsiniz.