Anasayfa / Haber / SGK’dan Kadınların Çalışması İçin Destek

SGK’dan Kadınların Çalışması İçin Destek

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu, kadınların erkeklere oranla daha yüksek düzeyde kayıt dışı olarak çalışması, ayrıca yaşlı ve çocuk bakımı nedeniyle iş hayatına uzun süre ya da süresiz olarak ara vermek zorunda kalması gibi nedenlerle, kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik olarak yeni bir proje başlattı ve “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu” adı altında Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek bir proje geliştirdi

Son aşamasına gelmiş olan projeyle,

– İlk kez iş hayatına girecek kadınlara,

– İş hayatına geri dönecek küçük çocuk sahibi annelere,

– Hizmet akdiyle (4/1-a SSK sigortalısı olarak) çalışan annelere,

çocuklarının bakımı için çocuk bakıcısı çalıştırabilmelerini sağlamak üzere mali destek verilmesi düşünülüyor.

İlk olarak 3 ilimizde hayata geçirilecek olan bu proje ile kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının artırılması, çalışan annelerin doğum sonrasında işlerine geri dönme süreçleri kolaylaştırılarak işgücü piyasasından kopmalarının önlenmesi ve genel olarak kadınların işgücüne katılımlarının artırılması amaçlanıyor.

Avrupa Komisyonu’ndan da gerekli onayların çıkması halinde proje en kısa süre içerisinde başlayacak ve 30 aylık süreyle uygulanacak. Proje kapsamında 10 bin dolayında kadının, kayıtlı olarak çalışma imkanına kavuşması hedefleniyor. Ayrıca proje kapsamında belirli bir süre evde bakımı yapılan çocukların daha sonra kreş ve gündüz bakım evi gibi kurumsal çözümlere yönlendirilmesi amaçlandığından, bunun bir sonucu olarak Milli Eğitim Bakanlığından sertifikalı olan çocuk bakıcılarının çalıştırılması halinde projeden destek miktarı artırılarak bu mesleğin kurumsallaşmasının desteklenmesi de hedefler arasında.

Öte yandan ev hizmetlerinde çalışanların sosyal güvenlikleriyle ilgili olarak 6552 sayılı Torba Kanun ile getirilen ve 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan uygulama nedeniyle de (Bkz. Yeni Yasaya Göre Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı Nasıl Olacak ? başlıklı yazı) Sosyal Güvenlik Kurumu bu projeye büyük önem veriyor.

Proje uygulama aşamasına geldiğinde muhtemelen Kurum gerekli duyuruları yapacak ve başvurular başlayacak.