Anasayfa / Haber / SGK’dan SMS İle Prim Ödeme Kolaylığı Geliyor

SGK’dan SMS İle Prim Ödeme Kolaylığı Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Cep telefonu ile kısa mesaj (SMS) göndererek ödeme yapma uygulaması özellikle bağış ve yardım kampanyalarında çok sık kullanılan bir yöntem.

Bu uygulama sayesinde bankaya gitmeden ödeme yapılıyor ve ödenen tutar cep telefonu faturasına yansıyor veya faturasız hat kullananların TL hesabından düşülüyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu da bu uygulamadan yararlanmak için harekete geçti ve bu konuda Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom ile cep telefonu üzerinden SMS aracılığıyla prim ödenebilmesi için protokol imzalandı. Uygulama ilk olarak sadece ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışan sigortalılar için geçerli olacak.

Bilindiği üzere 6552 sayılı Torba Kanun ile 5510 sayılı Kanuna Ek 9’uncu madde eklenerek ev hizmetlerinde çalışanlar için yeni bir sigortalılık statüsü getirilmişti. (Bkz. Yeni Düzenlemelere Göre Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı başlıklı yazı.) Bu kapsamdaki sigortalılar için işyeri dosyası açma, her ay prim belgesi verme yükümlülüğü ortadan kaldırılmış, böylece çalışanlara ve işverenlere önemli kolaylıklar getirilmişti. Ayrıca bu düzenleme ile ev hizmetlerinde çalışanlar ayda 10 gün ve daha fazla süreli çalışanlar ile ayda 10 günden az çalışanlar olmak üzere iki kategoriye ayrılmıştı.

SMS ile sigortalı tescili ve prim ödeme uygulaması şimdilik sadece ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar (gündelikçiler) için uygulanacak.

SMS İle Hangi İşlemler Yapılabilecek ?

Evinde 10 günden az sigortalı çalıştıracak kişinin bir defaya mahsus SMS ile kendi TC kimlik numarasını yazıp “5510” kısa mesaj servisine kendini “çalıştıran” olarak kaydettirmesi, daha sonra ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalıştıracağı kişinin TC kimlik numarası ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini “5510” kısa mesaj servisine göndererek sigortalı için tescil kaydı oluşturulması yoluyla yapılacak.

Sigortalı çalıştıran kişiye sigortalının kaydının yapıldığı ve 1,10 TL günlük sigorta primi ile 1,00 TL hizmet bedelinin telefon faturasına yansıtılacağı yönünde cevap mesajı dönülerek bunun onaylanması halinde hem sigortalı tescili hem de tahsilatı tamamlanmış olacak.

Uygulama Yaygınlaştırılacak

Bu uygulama deneme mahiyetinde bir uygulama olacak ve olumlu sonuç alınması halinde başka alanlarda da bu uygulama hayata geçirilecek. (isvesosyalguvenlik.com)