Anasayfa / Haber / SGK’ya Borcu Olanlar İçin E-Haciz İşleminin Kapsamı Genişliyor

SGK’ya Borcu Olanlar İçin E-Haciz İşleminin Kapsamı Genişliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Adalet Bakanlığı ile elektronik haciz uygulamasına ilişkin bir protokol imzaladığını, bu uygulama çerçevesinde Kurumun elektronik ortamda on-line olarak haciz işlemleri yapacağını SGK Elektronik Haciz Uygulamasına Geçiyor başlıklı haberde belirtmiştik. Kuruma borcu olanların gayrimenkul (ev, arazi, arsa gibi taşınmaz mallar) ve menkul (motorlu kara, deniz araçları gibi taşınır mallar) mal varlıkları için düşünülen bu elektronik haciz uygulaması, artık banka hesaplarına haciz için de kullanılacak.

Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanan 2014 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı Eki 2014 Yılı Programı’nda; sigorta sisteminde finansal sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi ve sosyal güvenlik açıklarının azaltılabilmesi için; denetimin artırılması, kayıt dışı istihdamın azaltılması yanında, Kurum alacaklarının takip ve tahsilatının hızlandırılması da öngörüldü.

Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu 2014 yılında Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği ile yapacağı protokoller çerçevesinde, Kuruma borcu olanların bankalardaki mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilmesine yönelik bilgi işlem altyapısı oluşturacak. Böylece, SGK alacaklarının e-hacizle takip ve tahsil edilmesi sağlanacak.(www.isvesosyalguvenlik.com)