Anasayfa / Soru - Cevap / SGK’ya Gitmeden Emeklilik Başvurusu Yapılabilir mi ?

SGK’ya Gitmeden Emeklilik Başvurusu Yapılabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşlılık (emeklilik) ya da dul – yetim aylığı başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine gidilmesi gerektiği yönünde yaygın bir kanaat olduğundan, genelde birçok kişi bu başvuruyu yapmak için müdürlüklere gitmektedir.

Ancak gerçekte durum böyle midir ? Yoksa başvuru müdürlüklere gitmeden de yapılabilir mi ?

Aslında Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine gitmeden aylık başvurusu yapmanın iki yolu var. Biri posta yoluyla başvuru, diğeri ise e-Devlet üzerinden başvuru.

Posta – Kargo Yoluyla Başvuru

Posta veya kargo yoluyla başvuruda, Tahsis Talep ve Beyan Taahhütnamesinin (Bkz. Emekli – Dul – Yetim Aylığı Başvuru Belgesi) doldurulup imzalanması, bu belgeye ayrıca bir adet belgelik (vesikalık) fotoğrafı eklenmesi ve Kurumun ilgili müdürlüğüne gönderilmesi gerekir. İlgili müdürlük normalde 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalıları için en son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu müdürlüktür. Ancak sigortalılar ve dul – yetim aylığı alacak hak sahipleri başvurularını resmi ikametlerinin bulunduğu yerdeki müdürlüğe de yapabilirler.

Emeklilik başvurusunda SGK’ya yapılan başvuru tarihi büyük önem taşımaktadır. Çünkü emekli aylığının başlayacağı tarih belirlenirken Kuruma yapılan başvuru tarihi esas alınır. Posta veya kargo yoluyla yapılacak başvurularda da; başvuru belgesi adi posta veya özel kargo ile gönderilmişse belgenin Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarih, başvuru belgesi taahhütlü, iadeli taahhütlü, acele posta servisi, PTT Alo Post veya PTT Kargo ile gönderilmişse belgenin postaya verildiği tarih, Kuruma intikal tarihi olarak kabul edilir. Genel olarak da aylık başvuru tarihini takip eden aybaşından başlayacağından (Bkz. Emekli – Dul – Yetim Aylığı Bağlanan Kişiye İlk Ödeme Ne Zaman Yapılır ?), başvuru belgesinin adi posta veya özel kargo ile gönderilmesi halinde Kuruma ulaşması bir sonraki aya geçerse, bu durumda aylık daha sonraki aydan başlar. Örneğin, başvuru belgesi Nisan ayının sonuna doğru adi posta veya özel kargo ile gönderildi ve Mayıs ayına geçtikten sonra Kuruma ulaştıysa, aylık Mayıs ayı başından itibaren başlar. Bu nedenle başvuru belgesinin taahhütlü, iadeli taahhütlü, acele posta servisi, PTT Alo Post veya PTT Kargo ile gönderilmesi daha mantıklı olacaktır, çünkü aynı belge Kuruma intikal etmiş sayılır ve aylık takip eden aybaşından başlar.

E-Devlet Üzerinden Başvuru

e-Devlet internet sayfasındaki Kurumlar bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu seçilerek, açılacak sayfadan Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi başlığına tıklanıp emeklilik başvurusu yapılabilir.

Malullük Aylığı Başvurularının Müdürlüklere Yapılması Gerekir

Malullük aylığı bağlanması talebinde bulunan kişiler sağlık kurullarına sevk edilip, gelecek rapora göre işlem yapıldığından, başvuru için bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine gidilmesi gerekir. (isvesosyalguvenlik.com)