Anasayfa / Soru - Cevap / SGK’ya Verilmiş Olan Prim Belgesinde Düzeltmeler Nasıl Yapılır ?

SGK’ya Verilmiş Olan Prim Belgesinde Düzeltmeler Nasıl Yapılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Aylık prim ve hizmet belgesi e-bildirge üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na verildikten sonra bazı düzeltmeler işverenin iptal veya ek belge vermesine gerek kalmadan müdürlükler tarafından yapılabilmektedir.

Bazı düzeltmeler içinse iptal ve/veya ek aylık prim ve hizmet belgesi verilmesi gerekmektedir. Aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi konusunda ayrıntılı bilgi ise Aylık Prim ve Hizmet Belgesi – Düzenlenmesi – Verilme Süresi ve Şekli – Sonradan Verilmesi başlıklı yazıda yer almaktadır.

Aşağıda belirtilen düzenlemeler, iptal ve/veya ek aylık prim ve hizmet belgesi verilmesine gerek kalmadan işvereni başvurusu üzerine Kurum müdürlükleri tarafından yapılabilmektedir.

– Sigortalının hatalı yazılmış olan kimlik bilgileri ile ilgili düzeltmeler.

– İşe giriş, işten ayrılış, eksik gün nedeni, işten ayrılış nedeni ile ilgili düzeltmeler (değişikliğin sigortalının prime esas kazanç ve gün sayısını etkilememesi gerekir).

– Sigortalının meslek kodu ile ilgili düzeltmeler.

– 2008 yılı Ekim ayından önce işten ayrılış tarihi olmayan kayıtlarla ilgili düzeltmeler.

Yukarıda belirtilen düzeltmeler için işverenden iptal ve/veya ek aylık prim ve hizmet belgesi vermesi istenmez, dolayısıyla idari para cezası da uygulanmaz.

Öte yandan aylık prim ve hizmet belgesinde yapılacak düzeltmeler, düzeltme yapılacak sigortalının belgede yer alan prime esas gün ve/veya kazancını değiştiriyorsa, bu durumda işverenin iptal ve/veya ek aylık prim ve hizmet belgesi vermesi gerekecek, ayrıca ek belgenin ait olduğu aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin verilme süresi geçmişse, işverene idari para cezası uygulanacaktır. (Bkz. Prim Belgesinden Dolayı Hangi Cezalar Uygulanır ?)

Sigortalı işe giriş bildirgesi ve işten ayrılış bildirgesiyle ilgili düzeltme ve iptal işlemlerinin nasıl yapılacağı ise Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinde Düzeltme veya İptal Yapılabilir mi ?, İşten Ayrılış Bildirgesinde Düzeltme – Silme Yapılabilir mi ? başlıklı yazılarda belirtilmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)