Anasayfa / Haber / Sigara İçenler SGK’ya da Para Ödeyecek

Sigara İçenler SGK’ya da Para Ödeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere bazı istisnalar hariç, vatandaşlarımızın tamamının sağlık giderleri genel sağlık sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıyor.

Not: Aşağıdaki yazı basında yer alan haberler doğrultusunda yazılmış, ancak daha sonra Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’a konunun basın mensuplarınca sorulması üzerine böyle bir düzenlemeyle ilgili herhangi bir çalışmanın bulunmadığını söylemiştir.

Genel sağlık sigortasına tabi olmayanlar ise sadece bankalar (ayrı emekli sandığı olmayıp çalışanlarını SGK ya bildiren bankalar hariç), sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret, odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin personeli, tutuklu ve hükümlüler, er-erbaş ve yedek subaylar. Yani bunlar genel sağlık sigortası kapsamında olmadığı için bunların tedavi giderlerini SGK karşılamıyor. Bir de genel sağlık sigortası olmakla birlikte borcu olduğu için sağlıktan yararlanamayanların tedavi giderlerini de SGK karşılamıyor. Bunların dışında kalan tüm vatandaşların tedavi giderlerini ise SGK karşılıyor.

Öte yandan sigaranın insan sağlığına olumsuz etkisi herkes tarafından bilinen bir gerçek. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğu gibi, erken yaşlanma ve erken ölüme de sebebiyet veriyor. Dolayısıyla sigaranın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tedavi giderlerine etkisi küçümsenemeyecek düzeyde. Hatta sigara nedeniyle ölümlerde eğer SGK hak sahiplerine ölüm aylığı bağlamışsa bu gidere de bir yerde sigara sebep oluyor.

Sigaranın sağlık üzerindeki bu olumsuz etkisinden dolayı sigara fiyatı üzerine SGK payının da eklenmesi planlanıyor. Buna göre yapılacak düzenleme ile her bir paket sigara satışından SGK 50 kuruş pay alacak. Eğer düzenleme bu şekliyle gerçekleşirse her gün bir paket sigara içen bir tiryaki SGK’ya ayda 15 TL, yılda 180 TL sigara parası ödemiş olacak. (isvesosyalguvenlik.com)