Anasayfa / Haber / Sigara Tiryakileri SGK İçin de Para Ödeyecek

Sigara Tiryakileri SGK İçin de Para Ödeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu giderleri arasında, emekli – dul – yetim aylığı ödemeleri birinci sırada, sağlık ödemeleri ise ikinci sırada yer almaktadır (Bkz. SGK Altı Aylık Mali Durum Raporunu Yayımladı başlıklı haber). Sigara içmenin sağlığa olan zararları ise herkes tarafından bilinmektedir. Kanser hastalıkları bunların başında gelmektedir. Bu nedenle, sigara tiryakilerinin ödediği paradan bir miktarının SGK’ya aktarılması daha önce gündeme gelmişti.

Benzer bir uygulama trafik kazaları için daha önce başlatılmıştır. Bu uygulamaya göre, Trafik Kazaları Nedeniyle İlgililere Sunulan Sağlık Hizmet Bedellerinin Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, zorunlu trafik sigortası kapsamında tahsil edilen poliçe bedellerinin bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu’na aktarılmaktadır (Bkz. Zorunlu Trafik Sigortası Priminin Yüzde 10’u SGK’ya Aktarılacak başlıklı haber).

Konuya ilişkin olarak basında yer alan haberlere göre; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uzun süredir üzerinde çalıştığı ve sona yaklaştığı, yakında da Bakanlar Kurulu’na gelmesi beklenen düzenlemeye göre, sigara satışlarından paket başına SGK payı alınacak. Sigara içenlerin içmeyenlere göre kronik rahatsızlıklara yakalanma riskinin daha yüksek olması ve bu pahalı tedavileri SGK’nın finanse etmesi, böyle bir uygulamayı gündeme getirdi. Düzenleme yasalaşırsa sigaralara paket başı 50 kuruş civarında SGK zammı yapılması bekleniyor.