Anasayfa / Eski Haberler / Sigorta Prim Oranları Sabitlendi – Herkes Aynı Oranda Prim Ödeyecek-

Sigorta Prim Oranları Sabitlendi – Herkes Aynı Oranda Prim Ödeyecek-

Sponsorlu Bağlantılar

5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesi uyarınca, 4/a (işçi) kapsamındaki sigortalıları çalıştıran işverenler ile 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalıların, uzun vadeli sigorta kolları (Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortası) için % 20, genel sağlık sigortası için ise % 12,5 oranında prim ödemeleri gerekmektedir. Dolaysıyla prim oranları sabittir. Bunların kısa vadeli sigorta kolları (İş Kazası ve Meslek Hastalıkları, Hastalık, Analık Sigortası) için ödeyeceği prim oranı ise sabit olmayıp; işyerinin/işin tehlike sınıf ve derecesine göre % 1 ile % 6,5 arasında değişmektedir.

Ancak, 10 Ocak 2013 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinde yapılan değişiklikle kısa vadeli sigorta kolları için de prim oranı % 2 olarak sabitlendi. Söz konusu düzenlemeyle ilgili ayrıntılı bilgi Bazı İşverenlere ve 4/b (Bağ-Kur) Sigortalılarına Prim İndirimi Geliyor başlıklı haberde yer almaktadır.

Değişikliğe ilişkin kanunun Cumhurbaşkanı tarafından da aynen onaylanması halinde, işyerinin/işin tehlike sınıf ve derecesine bakılmaksızın artık tüm işverenler ve 4/b sigortalıları aynı oranda yani % 34,5 oranında sigorta primi ödeyecekler. 4/a kapsamında aynı zamanda işsizlik sigortasına da tabi sigortalı çalıştıran işverenler ise ayrıca % 3 oranında da işsizlik sigortası primi ödeyeceklerinden, bunların ödeyeceği prim oranı % 37,5 olacak.

Öte yandan, 4/a kapsamında sigortalıları çalıştıran işverenler, sigorta primlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na kendileri ödemekle birlikte, uzun vadeli sigorta kolları için % 9, genel sağlık sigortası için % 5, işsizlik sigortası için de % 1 olmak üzere toplam % 15 oranındaki prim işçi payı olup, işçinin ücretinden kesilmektedir. (www.isvesosyalguvenlik.com)