Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Sigortalı Sayılanlar İçin Sigortalılık Hallerinin Birleşmesi Durumunda Malullük ve Ölüm Aylığına Hak Kazanma Açısından Hangi Sigortalılık Hali Esas Alınmaktadır ?

Sigortalı Sayılanlar İçin Sigortalılık Hallerinin Birleşmesi Durumunda Malullük ve Ölüm Aylığına Hak Kazanma Açısından Hangi Sigortalılık Hali Esas Alınmaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 64- SİGORTALI SAYILANLAR İÇİN SİGORTALILIK HALLERİNİN BİRLEŞMESİ DURUMUNDA MALULLÜK VE ÖLÜM AYLIĞINA HAK KAZANMA AÇISINDAN HANGİ SİGORTALILIK HALİ ESAS ALINMAKTADIR ?

CEVAP 64- Hem sosyal güvenlik reformundan önce (1/10/2008 öncesi) hem de sonrasında (1/10/2008 tarihi sonrası) yaşlılık aylığı bağlanması şartlarında olduğu gibi çalışma statülerine herhangi bir göre farklılık söz konusu değildir.

Yani, 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce veya sonra ilk defa işe girenler için herhangi bir ayrım yapılmamıştır.

Buna göre; 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce veya sonra sigortalı sayılanlardan 4/a (eski SSK), 4/b (eski Bağ-Kur) ve 4/c (eski Emekli Sandığı) kapsamında birden fazlasına tabi olarak çalışmış olanların malullük ve ölüm aylığına hak kazanma açısından son sigortalılık hali esas alınmaktadır.

Örneğin, kişi ölüm tarihinde işçi olarak çalışıyorsa hak sahiplerine 4/a (eski SSK) statüsünde belirtilen şartlar dikkate alınarak ölüm aylığı bağlanacaktır.