Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Sigortalılığın Başlangıç Tarihinden Önceki Sürelerin Borçlandırılması Halinde, Sigortalılığın Başlangıcı Nasıl Tespit Edilmektedir ?

Sigortalılığın Başlangıç Tarihinden Önceki Sürelerin Borçlandırılması Halinde, Sigortalılığın Başlangıcı Nasıl Tespit Edilmektedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 75- SİGORTALILIĞIN BAŞLANGIÇ TARİHİNDEN ÖNCEKİ SÜRELERİN BORÇLANDIRILMASI HALİNDE, SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI NASIL TESPİT EDİLMEKTEDİR ?

CEVAP 75- Aylığa hak kazanma şartları içinde belli bir sigortalılık süresinin arandığı durumlarda geçerli olmak üzere, sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki sürelerin borçlandırılması halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülmektedir.

Örneğin, bir kişi ilk defa işe 1/1/2000 tarihinde girmiş olmakla birlikte askerliğini 12 ay olarak 1/1/1998-31/12/1998 tarihleri arasından yapmış ise bu kişinin sigortalılık başlangıcı borçlanılan askerlik süresi kadar geriye götürülmek suretiyle 1/1/1999 olarak belirlenecektir.