Anasayfa / Form-Dilekçe / Sigortası Eksik Yatanlar İçin Şikayet Dilekçesi Örnekleri

Sigortası Eksik Yatanlar İçin Şikayet Dilekçesi Örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Aslında çalışan kişiye ödenen ücretlerden prime tabi olanların tamamının, prime esas kazanç üst sınırı da dikkate alınarak (Bkz. Prime Esas Kazanç Alt ve Üst Sınırları, Prime Tabi olan ve Olmayan Kazançlar) Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir.

Öte yandan, çalışanın gerçek ücretinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi, çalışan için çok önemli olup, aksine düşük ücretle bildirilmesi önemli kayıplara yol açmaktadır. (Bkz.Sigortalıların SGK’ya Bildirilmesinde Aylık Prime Esas Kazancın Önemi) Çünkü başta ileride bağlanacak emekli aylığı olmak üzere sigortalı veya ölümünde hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak ödemeler, sigortalı adına Kuruma bildirilmiş olan prime esas kazanca göre belirlenmektedir.

Bu nedenle çalışanların, e-Devlet şifresiyle https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden (Bkz. E Devlet SSK ve SGK Sorgulama) sorgulama yaparak gerçek ücreti üzerinden SGK’ya bildirilip bildirilmediğini kontrol etmesi gerekir.

Gerçek ücreti yerine düşük ücret üzerinden SGK’ya bildirilenler aşağıda linki yer alan örnek dilekçe ile işyerinin bağlı olduğu SGK Müdürlüğüne şikayette bulunabileceği gibi, ALO 170’i de arayabilir. Özellikle işten ayrıldıktan sonra şikayette bulunanların gerçek ücretini belgeleyememeleri halinde şikayetten sonuç çıkmayabileceğinden, İş Mahkemesinde dava açılması gerekebilir. (Bkz. Gerçek Ücreti Yerine Düşük Ücretten Sigortalı Gösterilenler Ne Yapabilir ?)

Sigortası Eksik Yatanlar İçin Şikayet Dilekçesi Örnekleri