Anasayfa / Bağkur / Sigortası Yeni Başlayan / İşe Yeni Giren Kişi Ne Zaman Sağlık Yardımı Almaya Hak Kazanır ?

Sigortası Yeni Başlayan / İşe Yeni Giren Kişi Ne Zaman Sağlık Yardımı Almaya Hak Kazanır ?

Sponsorlu Bağlantılar

4/1-a (SSK), 4/1-b (Bağ-Kur), 4/1-c (Emekli Sandığı) ve isteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olan kişiler ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, genel sağlık sigortası (GSS) kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde edilebilmeleri yani SGK sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için, istisnai durumlar hariç (Bkz. GSS’li Olma Şartı Aranmaksızın Ücretsiz Verilen Sağlık Hizmetleri Nelerdir ? başlıklı yazı), sağlık hizmeti sunucusuna başvurulduğu tarihten önceki son bir yıl içinde sigortalının toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekmektedir.

Dolayısıyla yeni işe başlayan veya yeni sigortalı olan kişinin daha önceden sigortası yoksa, 4/1-a (SSK) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) sigortalıları adına 30 günlük sigorta bildirimi yapıldıktan sonra veya 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalıları ile isteğe bağlı sigortalılar 30 günlük prim yatırdıktan sonra sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde ederler.

Yukarıda belirtildiği üzere ücretsiz olarak verilen sağlık hizmetleri kapsamına giren hallerde ise kişinin genel sağlık sigortalısı olup olmadığı şartı aranmayacağından, doğal olarak 30 gün şartı da aranmaz.