Anasayfa / Eski Haberler / Sigortasız Çalıştırılanlara İhbar İçin Yeni Bir Kolaylık Daha Getirildi

Sigortasız Çalıştırılanlara İhbar İçin Yeni Bir Kolaylık Daha Getirildi

Sponsorlu Bağlantılar

Sigortasız, yani kayıt dışı olarak çalıştırılanların ihbar ve şikâyetleri için, 15 Kasım 2010 tarihinde ALO 170 – SGK İletişim Merkezi olarak Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde hizmete girmiş olan ve daha sonra adı ALO 170 – Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi olarak değiştirilerek Bakanlık bünyesine alınan (22/11/2010 tarihli haber), bu değişiklikten sonra Türkiye İş Kurumu hizmetleri ile ilgili olarak ALO 180 nolu telefon hattından verilen hizmetleri de vermeye başlayan, ALO 170 uygulaması halen devam etmektedir.

Ancak, kayıt dışı yani sigortasız olarak çalıştığı halde kimlik bilgilerinin istenmesi nedeniyle Alo 170 hattına ihbarda bulunamayanlar için, ÖZ İPLİK-İŞ Sendikası ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortak çalışmaları ile www.kayitliistihdam.com isimli web sitesi kuruldu.

Söz konusu web sitesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından finanse edilen Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi Kapsamında kurulmuş olup, kayıt dışılıkla mücadeleye öncülük etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca web sitesi Alo 170 ile koordineli bir şekilde çalıştığı için buradan yapılan ihbarlar da doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumunca takibe alınmaktadır.

Kayıt dışı istihdamla ilgili ihbarlar, web sitesinde yer alan Kayıt Dışı İstihdam Şikayet Formu (www.kayitliistihdam.com/ComplaintForm.aspx) bölümünden form doldurularak yapılabilmektedir.(www.isvesosyalguvenlik.com)