Anasayfa / Soru - Cevap / Sigortasız İşçi Kaza Geçirirse İş Kazası Haklarından Yararlanabilir mi ?

Sigortasız İşçi Kaza Geçirirse İş Kazası Haklarından Yararlanabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

İşyerinde çalışmaya başladığı halde işe girişi yapılmamış olduğu için kayıt dışı yani sigortasız olarak çalıştırılmaktayken iş kazası geçiren işçi, sigortalı bir işçi gibi bütün haklardan yararlanır. Çünkü, hizmet akdine istinaden herhangi bir işyerinde çalışan bir kişinin sigortalılığı çalışmaya başladığı andan itibaren başlamış demektir, yani sigortalılığın başlaması Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim yapılmış olması şartına bağlı değildir. Dolayısıyla buradaki bildirim sadece bir formalitenin yerine getirilmesinden ibarettir denilebilir. Aynı hususlar sigortasız çalışıp meslek hastalığına yakalan kişiler için de geçerlidir.

Burada önemli olan, sigortasız çalışmaktayken iş kazası geçiren kişinin hizmet akdine istinaden çalışıyorken kaza geçirdiğinin tespiti ve meydana gelen kaza olayının iş kazası kapsamına giriyor olmasıdır. Hatta bu nedenledir ki 5510 sayılı Kanunun “Süresinde bildirilmeyen sigortalılıktan doğan sorumluluk” başlıklı 23 üncü maddesinde;

– Sigortalı işe giriş bildirgesi ile Kuruma bildirilmemiş olan kişilerin bildirim tarihinden önce meydana gelen iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde ilgililerin gelir ve ödeneklerinin Kurumca ödeneceği,

– Bu şekilde, Kurumca yapılan ve ileride yapılması gerekli bulunan her türlü masrafların tutarı ile gelir bağlanırsa bu gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değeri tutarının, sorumluluk halleri aranmaksızın, işverene ayrıca ödettirileceği,

belirtilmiştir.

Dolayısıyla sigortasız çalışıyorken herhangi bir iş kazasına maruz kalan kişinin, kazayı hizmet akdine istinaden çalışıyorken geçirdiği ve olayın da iş kazası olduğu tespit edildiğinde, bu kişinin gerekli tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılandığı gibi, sağ ise kendisi, hayatını kaybetmişse hak sahipleri kısa vadeli sigorta kollarından iş kazası halinde sigortalılara sağalan yardımlardan aynen faydalanır (Bkz. İş Kazalarında Sigortalıya veya Ölümü Halinde Hak Sahiplerine Hangi Yardımlar Yapılır ?). Kaza olayı işçinin işe başladığı gün meydana gelmiş olsa, bir gün daha sigortası olmasa bile fark etmez. Kişinin günlük veya aylık kazancının tespit edilememesi halinde prime esas kazanç alt sınırı (brüt asgari ücret) esas alınır.

Kaza geçiren işçinin başka bir işverene ait işyerinden sigortalı olması da sonucu değiştirmez, işçi kaza geçirdiği işyerinde sigortasız işçi kapsamında değerlendirilir (Bkz. Başka Yerde Sigortası Olan İşçiyi Çalıştıran İşverenin Sigortalı Yapması Zorunlu mudur ?).

5 comments

 1. (osman cihat kocabaş) İş gücü kaybı oranı (meslekte kazanma gücü kaybı oranı) yüzde 10 veya daha fazla çıksaydı size SGK tarafından sürekli işgöremezlik geliri bağlandırdı, ama yüzde 10’un altıda kalmış. İsterseniz Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kuruluna itirazda bulunun. Tazminat davasına gelince, dava açmanız halinde iş mahkemesi büyük ihtimalle işverenin tazminat ödemesine hükmeder. Ancak işverenin hiçbir malvarlığı ve geliri yoksa bu durumda bu tazminatı işverenden almanız tabii ki zor olur. Çünkü en fazla icraya verebilirsiniz, bundan da bir sonuç çıkmaz. Ama işveren muvazaalı (hileli) olarak malvarlığını başkasının üzerine geçirmişse ve bunu ispat edebilirseniz, bu durumda kazanacağınız tazminatı alabilirsiniz.

 2. osman cihat kocabaş

  MERHABA İYİ GÜNLER.. 2014 Yılında 17 yaşındayken yaz sezonunda ağaç hizar kesme atöylesinde çalışıyordum. elektrikli testere hizar makinesinde ağaç keserken işverenin ilgisizliğinden dolayı sol elimi makineye kaptırdım sol elim koptu ve 3 parmağım ayrı koptu. helikopterle edirne tıp fakültesinde 18 saat lik bir operasyonun sonucunda elim dikildi bir gün yoğun bakımda kaldım ardından bir çok ameliyatlar oldum orta parmağım tutmadı tekrar kesildi şuan elimin işlevi kısıtlı. çalışırken sigortam yoktu. ama geriye dönük yaptırmış işveren.
  tutanak tutuldu kusurun tamamı işverene verildi. hastaneden çıkınca şikayetçi oldum ceza mahkemesi oldu. işveren ve eşine 1 sene 8 ay hapis cezası verildi.
  şuan %43 engelli raporum var.
  iş gücü kaybı oranı %9 verildi.
  tazminat davası açıcam şuan. ama işverinin ve eşinin üzerine hiç bir mal sahipliği yok. ne yapabilirim ne önerirsiniz. teşekkürler şimdiden ilginiz için

 3. (emre) Büyük hata etmişsiniz. Zamanında olayı SGK’ya bildirseydiniz çok iyi olurdu. Aradan geçen zaman uzadıkça iddianızı kanıtlamanız zor olur. Son çalışmanızın üzerinden 5 yıl geçmeden İş Mahkemesinde dava açın, o işyerinde belirttiğiniz tarihlerde çalıştığınızı ve iş kazası geçirdiğinizi kanıtlarsanız ve parmaklarınızdaki kayıptan dolayı iş meslekte kazanma gücü kaybınız yüzde 10’dan fazla çıkarsa size sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Bunun dışında en az yüzde 40 çalışma gücü kaybınız olmalı ve vergi indirimi hakkı almalısınız, bu durumda biraz erken emekli olma imkanı doğar.

 4. Merhaba ben onur sizden birkaç bilgi almak istiyorum…
  Ben bir İş kazası geçirdim 20.09.2005 tarihinde pimapen pvc imalatında çalışırken kesim makinasinda sol elimin 3 parmağım koptu ve dikıldı ama çalışmaz halde şuan hissiz buyüzdende askerlik şubesi çürük raporu verdi..iş kazası tarihinde sigortami yapmamislardi işverenden kesinlikle sikayetçide olmadık. ..2 yıl ara verdim çalışmaya aynı yerde tekrar başladım çalışmaya başka yerde calisamazdim çünkü verimli değildim…sonra işveren iş yerini kapattı bende issiz kaldim ve hala işsizim ve sigortam falan yok bu durumda emeklı olma sanşim varmı bunu öğrenmek istiyorum bellı bi maaş yada sosyal sigortadan faydalanabilirmiyim..

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*