Anasayfa / Kurumsal Soru ve Cevaplar / Sıkça Sorulan Sorulara Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Verilen Cevaplar ve Konu Anlatımları

Sıkça Sorulan Sorulara Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Verilen Cevaplar ve Konu Anlatımları

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu, işlem ve uygulamaları ile verdiği hizmetler konusunda en çok merak edilen konular ve sıkça sorular sorularla ilgili olarak zaman zaman soru – cevap şeklinde çalışmalar yayımlamaktadır.

Kurum ayrıca genel olarak birçok işlem ve uygulamalarıyla ilgili olarak, işveren – sigortalı ve hizmet alan diğer kişiler tarafından sıkça sorulan soruları web sitesinde de yayımlamaktadır.

Bu soru ve cevapların önemli bir kısmına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Aşağıda bu soru ve cevapların yer aldığı ana konu başlıklarına yer verilmiştir.

– Sigortalılık

– Çalışan

– İşveren

– Kadın

– Çocuk, çırak ve genç

– Kısa vadeli sigorta kollarından sağlanan haklar

– İsteğe bağlı sigortalılık

– Emeklilik ve yaşlılık

– Malul ve engelli

– İş kazası ve meslek hastalığı

– Yurtdışı iş ve işlemleri

– Kayıtdışı istihdam

– Genel sağlık sigortası

– Tıbbi malzeme

– Ulusal bilgi bankası

– İlaç ve eczacılık

– Sağlık sigortacılığı

2 comments

  1. (aydın) 1-Çalıştığınız banka kamu bankası mıydı, özel banka mıydı ? Yani SSK kapsamında mı Emekli Sandığı Kapsamında mı çalıştınız?
    2- 399 sayılı KHK kapsamında sözleşmeli personel (Emekli Sandığına tabi) olarak mı çalışıyorsunuz ve 1990 yılından beri hiç kesinti oldu mu ? Ya da 399 kapsamındaki çalışma süreniz toplam kaç yıl – kaç ay odu ?
    Hesaplama yapabilmek için bu bilgiler gerekli. Sadece SSK kapsamında çalışmanız olsa kolay, Emekli Sandığı veya BAĞ-KUR kesintilerin (boşlukların) düşülmesi gerekiyor.

  2. 29.12.1966 doğumluyum 4.8.1986-30.04.1989 yılları arasında bankada çalıştım. 17.10.1989-15.02.1990 arasında ssk ya tabi olarak kamu da işe başladım. 15.02.1990 tarihinden itibaren 399.s.khk ya göre çalışıyorum. 23.08.1994-27.02.1996 yılları arasında askerlik yaptım , emekli sandığı ile yapıtğım görüşmelerde bazıları 29.12.2016 tarihinde borçlanma yapmakdan emekli olabileceğimi bazıları 2 ay , bazıları da 5 ay borçlanırsam 6 ay beklemek şartıyla emekli olabileceğimi bildirdiler sizlerden ricam ben ne zaman ve hangi şartlarda emekli olabilirim teşekkürler

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*