Anasayfa / Haber / Siviller Askeri Hastanelere Artık Daha Rahat Başvurabilecek

Siviller Askeri Hastanelere Artık Daha Rahat Başvurabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Askeri hastaneler eskiden sadece Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına ve askerlere açıktı. Yani sivil vatandaşlar bu hastanelerden yararlanamıyordu.

Ancak daha sonra yapılan düzenlemelerle askeri hastaneler kapılarını sivil vatandaşlara da açtı. Dolayısıyla tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan kişiler artık askeri hastanelere de herhangi bir sevke dahi gerek kalmadan gidebiliyor. Ancak birçok vatandaşın bu uygulamadan haberi yok. Askeri hastanelere sivil vatandaşların başvuruları çok az düzeyde.

Sağlık Bakanlığı bu konuda yeni bir uygulamayı daha hayata geçirecek. Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve aile hekimlikleri için randevu alınan Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) askeri hastaneler de dahil edilecek.

İlk başta uygulama pilot olarak Ankara’daki Etimesgut Asker Hastanesi ve Mevki Asker Hastanesi’nde başlayacak. Daha sonra Türkiye’deki 31 askeri hastane Merkezi Hekim Randevu Sisteminden (MHRS) randevu alınabilir hale gelecek. Randevular ALO 182’den alınabileceği gibi, https://www.mhrs.gov.tr/ adresinden de alınabilecek. Bu uygulama hayata geçtiğinde artık vatandaşlar Devlet Hastaneleri gibi askeri hastanelerden de rahatlıkla randevu alabilecek. (isvesosyalguvenlik.com)