Anasayfa / Eski Haberler / SMS İle Prim Gün Sayısı ve Emeklilik Tarihi Öğrenilebilecek

SMS İle Prim Gün Sayısı ve Emeklilik Tarihi Öğrenilebilecek

Sponsorlu Bağlantılar

İletişim ve bilişim teknolojisindeki gelişmelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu da her geçen gün yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor. Bu uygulamalardan biri de SMS yoluyla bilgilendirme.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih ACAR, kısa adı TÜGİAD olan Türkiye Genç İş Adamları Derneği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen toplantıda; SGK’nın teknolojik altyapısının güçlendirildiğini, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren SMS (kısa mesaj) sistemi ile vatandaşların sorularının cevabını cep telefonu vasıtasıyla öğrenebileceğini belirtti.

Uygulama hayata geçtiğinde, vatandaş cep telefonunun mesaj bölümüne adını, soyadını, T.C. Kimlik Numarasını ve öğrenmek istediği konuyu yazıp, SMS olarak Kurum tarafından belirlenen numaraya gönderdiğinde sorularının cevabını yine SMS olarak alabilecek. Örneğin ‘Ne zaman emekli olurum?’ diye mesaj attığında ne zaman emekli olacağını/olabileceğini, ‘Kaç gün prim ödedim?’ diye mesaj attığında prim ödeme gün sayısını SMS yoluyla öğrenebilecek.

Şu anki uygulamaya göre ise bu tür bilgiler; https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden e-devlet şifresi girilerek veya Kurumun web sitesinde yer alan https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ bölümünden, T. C. Kimlik No, nüfusa kayıtlı olduğu il, cilt no, doğum yılı bilgileri girilerek alınabiliyor.

Öte yandan, Sosyal Güvenlik Kurumu işverenleri, sigortalıları, hak sahiplerini ve ilgili kişileri bazı işlem ve uygulamalarında SMS yoluyla bilgilendirme uygulamasını daha önce başlatmıştı.(www.isvesosyalguvenlik.com)