Anasayfa / Haber / Son Görüşmede de Taraflar Uzlaşamazsa Kıdem Tazminatı Gündemden Kalkacak

Son Görüşmede de Taraflar Uzlaşamazsa Kıdem Tazminatı Gündemden Kalkacak

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatıyla ilgili taraflarla son kez bir araya geleceklerini, uzlaşma sağlanamazsa gündemden kalkacağını, hükümet olarak bu konuda ısrarlı olmayacaklarını açıkladı.

Çelik, bakanlık bütçesinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, kıdem tazmitayla ilgili hem işçi hem de işverenlerin yaşadığı birçok sorun bulunduğunu belirtti.

Bakan Çelik, sorunların günyüzüne çıkmasından dolayı taraflarla konuyu görüşmeye başladıklarını, ancak sosyal taraflarla üçlü danışma çerçevesinde uzlaşma sağlanamayan konuları biz Meclis’e getirmediklerini, bu konuda da son kez bir araya geleceklerini, bu görüşmede uzlaşma sağlanırsa bu konuyu Meclis gündemine getireceklerini, eğer uzlaşma sağlanmazsa gündemden kalkacağını söyledi.

Çelik konuşmasında ayrıca, Türkiye’nin iş kazaları konusunda dünyada 3. sırada olduğu bilgisinin doğru olmadığını, istihdam büroları kayıt dışını kayıt altına alacağını, 2014’te 21,5 milyar lira sosyal güvenlik açığı öngördüklerini, bugün halen 50 yaşında emekli olanlar bulunduğunu, erken emeklilikler emeklilik yaşının 45 olmasının istendiğini, yeni düzenlemeyle e-Devlet’in işçinin özgürce sendikasını seçeceği bir ortam haline geldiğini belirtti.