Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Soru – Cevaplarla Sosyal Güvenlik

Soru – Cevaplarla Sosyal Güvenlik

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlikle İlgili Tanımlar (35 Soru)

Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar (143 Soru)

İsteğe Bağlı Sigorta Soru ve Cevaplar (31 Soru)

Kısa Vadeli Sigorta Kolları / İş Kazası – Meslek Hastalığı – Hastalık – Analık Soru ve Cevaplar (52 Soru)

Uzun Vadeli Sigorta Kolları / Emeklilik – Malullük – Dul Yetim Aylığı Soru ve Cevaplar (107 Soru)

Genel Sağlık Sigortası – Gelir Testi Soru ve Cevaplar (52 Soru)

Yurtdışı Borçlanma – Emeklilik – Sağlık Soru ve Cevaplar (86 Soru)

İşveren – İşyeri İşlemleri Soru ve Cevaplar (104 Soru)

 

6 comments

  1. (Sedat) Davetten kastınız nedir ? Vergi müfettişleri mi davet etti, iş müfettişleri mi veya kim ? Ayrıca davetin konusu belirtilmiş mi ? Niçin davet edildiniz ?

  2. Merhaba davete icabet etmemenin işverene kesilen ceza ne kadardır bilen varmi

  3. (ayşen) İşyeriniz kamu işyeri olduğu için vereceğimiz cevaplar bir işinize yaramayabilir. Sizin bu metnin aynısını aşağıdaki linkten ALO 170’e göndermeniz daha uygun olur. Hem verilecek cevap işyeriniz tarafından da dikkate alınır, alınmazsa da şikayette bulunun kolayca olumlu sonuç alırsınız.
    http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim

  4. Kamu işçisiyim. 18 yıldır çalışıyorum hiçbir disiplin suçum yok. Vasıflı kadrolu işçiyim, pozisyonumda bilgisayar işletmeni.
    Sözlü olarak 28 ekim cuma günü için yarım gün izin aldım ancak şef daha sonra pazartesi günü izin vermediğini söyleyerek benden savunma istedi. savunma isteyen kişi ceza vermeye yetkili değil. bu durumda tutanak tutmadan bir yazı ile benden savunma isteyebilir mi ?

    Savunmamda kendisinden izin aldığımı ancak daha sonra inkar ettiğini yazdım ve eke doktor muayene faturamı koyarak sundum. Bir üst makama savunmamı gönderdi. Disipline sevk edildim. Disiplin Kurulundan çıkan Müdür Yrd. beni erkek bir şoföre aratarak rapor getirirsem kabul edeceğini aksi takdirde ceza vereceğini söyledi. Bende geçmişe dönük rapor olmaz, bu bir suç dedim ayrıca telefonum özel hayatımın bir parçası dedim ve telefon dökümünü de eke koyarak şikayet ettim.

    Mesai saatleri içerisinde doktora gitmekle ilgili hiçbir yasal düzenlemenin olmadığını gördüm. 2010 yılında iş başı kağıdı düzenlemeside kalkmış bu durumda bana ceza verilir mi ?

    Ayrıca kadın işçiler için 4857 sayılı yasanın 66. maddesinde “işçilerin işveren tarafından işyerlerinden başka bir yerde çalıştırılmak üzere görevlendirilmeleri halinde yolda geçen süreler” çalışma süresinden sayılır diyor. Benim kadrom Bursa merkezde ancak Mudanya ilçesinden geçici görevlendirildim. Ben bu maddeden yararlanabilir miyim ?

  5. İşveren İŞKUR’un davetine icabet etmediği için ceza almış. Şikayetinizden vazgeçseniz de bu ceza kaldırılmaz.

  6. Merhaba çalıştığım restorant beni habersiz işten çıkardı bende İşkura şikayette bulundum. İşveren İşkura yapılan davete gitmediğinden işverenlik idari para cezası verilmiş. Bu yüzden ben de şikayetimi geri aldım. Acaba işverene verilen ceza geri çektirilebilir mi? Bu cezanın verilmesinden yana değilim.

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*