Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Soru – Cevaplarla Sosyal Güvenlik

Soru – Cevaplarla Sosyal Güvenlik

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlikle İlgili Tanımlar (35 Soru)

Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar (143 Soru)

İsteğe Bağlı Sigorta Soru ve Cevaplar (31 Soru)

Kısa Vadeli Sigorta Kolları / İş Kazası – Meslek Hastalığı – Hastalık – Analık Soru ve Cevaplar (52 Soru)

Uzun Vadeli Sigorta Kolları / Emeklilik – Malullük – Dul Yetim Aylığı Soru ve Cevaplar (107 Soru)

Genel Sağlık Sigortası – Gelir Testi Soru ve Cevaplar (52 Soru)

Yurtdışı Borçlanma – Emeklilik – Sağlık Soru ve Cevaplar (86 Soru)

İşveren – İşyeri İşlemleri Soru ve Cevaplar (104 Soru)

 

22 comments

 1. (Yasin Malkoç) Öyle şey olur mu ? İlgili SGK müdürlüğüne o firmayı şikayet edin. SGK yazı ile o firmadan çalışmadığına dair bildirim girişi ister, o firma da girmek zorunda kalır. Aksi taktirde daha fazla ceza yer.

 2. Merhaba. Haziran 2016 da bir operasyon geçirdim ve 35 gün rapor aldım. E-devlette iş görmezliği görmeyince hastaneyi aradım, tekrardan girip onay verdiler. Halen daha iş göremezliği görmeyince dilekçe ile neden parasının ödenmediğini sordum. SGK bana sigortamın 2 ayrı firmada gözüktüğünü, diğerininde onaylamasını istedi. Rapor 2016, fakat şimdi girilmesini isteyince yapı denetim firması bana ceza keserler geçmişe ait rapor giremeyiz dediler. Ne kadar doğrudur? Yardım ltf..

 3. (serdar) Ücretiniz artmamış olsa bile, eğer aynı kaldı, herhangi bir düşüş olmadıysa, brüt ücrette de düşüş olmaması gerekir. Ancak öte yandan da işyeri daha az prim ödemek için sadece 200 lira niye düşürsün ki ? Belki daha önce yaptığınız çalışmaya bağlı olarak aldığınız ödemelerin son bulmasından kaynaklanmış olabilir. İşyeri muhasebecinize gerekçesini sorun, makul bir cevap alamazsanız SGK’ya şikayette bulunabilirsiniz.

 4. merhaba

  8 yıldır çalıştığım işyerimde heryıl maaş zammıyla birlikte yükselen brütüm son sene itibariyle maaşımıza zam olmadı ancak brütüm 2650 tl den 2450 tl ye düşürüldü bu yasalmıdır. şimdiden teşekkürler.

 5. (nurten rona) 5510 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi uyarınca İşverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşi sigortalı sayılmıyor, dolayısıyla sigortalı yapma zorunluluğunuz yok. Maliye’den gelenler eşinizi çalışırken gördü ve kaydettiyse, durumu SGK müdürlüğüne bildirirse SGK eşinizi geriye dönük sigortalı yapabilir ve ceza gelebilir. Böyle bir durum olursa itiraz edersiniz, iptal edilir.

 6. ıyı gunler hocam basit usul olarak ıkı dukkanım var bırınde ben bırınde esım duruyor 2014 yılıdnda acılıs yaptım ıkıncı ısyerımı esıme ucret odemıyorum bana yardım edıyor. sigortalı çalıştırma vergısı bıldırılmedı bundan dolayı işyerı acılıs tarıne kadar geerıye donuk malıyeden yıllık vergısınnı ve cezasını odememı istedıler ssk dan ceza gelırmı acaba ne yapmam hakkında bıgı verırmısınız itiraz etmelımıyım.

 7. (Ayşe) Sigortası iptal olmaz, mahkeme soyadını değiştirip, yeni soyadıyla nüfus cüzdanı çıktıktan sonra mahkeme kararıyla birlikte herhangi bir SGK müdürlüğüne başvurup, düzeltme yaptırırsınız.

 8. Merhaba!Benim annemin sağlık sigortası yeşil kart 65 yaş üstü var. O da soyadını değiştirmek istiyor. Soyadını değiştirdikten sonra şu sigorta iptal mı olacak yoksa otomatik olarak yeni soyadına geçecek?

 9. (vahitpalaz) Kastettiğiniz genel sağlık sigortası (GSS) ise işsizlik maaşı alındığı sürece İŞKUR o kişinin her ay GSS primini ödüyor, işsizlik maaşı ödemesi bittiğinde eğer o kişi sigortalı herhangi bir işe girmemişse gelir testi yaptırması ve sonucuna göre gerekirse her ay GSS primi ödemesi gerekiyor. Sizin de bu durumda gelir testine başvurmanız gerekir.

 10. işten çıkarıldım işsislik maaşınıda aldım mecburi prim ödemem gerekiyomu ne ödeme yapmam lazım

 11. (Ferhat) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Gelir Tespitine İlişkin Usul ve Esaslar konulu Genelgesinde bahsettiğiniz şeklideki prim ödemelerinin gelir olarak kabul edileceği yönünde bir açıklama yok, dolayısıyla gelir testinde dikkate alınmaz herhalde. Ayrıca prim ödemesi bir gelir değil gider, bu kişi her ay prim ödediğine göre prime esas tutulan kazancı tutarında aylık geliri vardır diye düşünülmez herhalde.

 12. Ben gelir testi yaptırmak istiyorum ama benim yaşadığım aile de bir kişi bagkur yatırıyor ve bagkuru kendi yatırıyor ve hiç gelir yok ve gelir testi yaparken bu bir gelir mişgibi gözükürmü

 13. (Hatice Yüksel) 1- Mevzuata göre gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz. İşyeri bu koşula uymuyor. 2- Gebe çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilmesi gerekir. 3- Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz. 4- Günlük izin hakkına gelince. Hamileler için günlük izin verilmesi yönünde mevzuatta özel bir düzenleme yok. Sadece kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilmesi zorunlu. 5- Ancak İş Kanunu 69 uncu madde işçilere; a) Dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika, b) Dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar (yedibuçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat, c) Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat, ara dinlenmesi verilmesi zorunlu. Dolayısıyla sizin de bu haktan yararlanmanız gerekir.

 14. Merhaba, 2,5 aylık hamileyim.Çalışma saatlerimiz 09:00 – 18:30 .Yasa gereği günde 1,5 izin hakkım bulunuyor mu.Cevap alabilirsem çok memnun olurum.

  Teşekkürler.

 15. (Kenan) İş koşullarında esaslı değişiklik yapılması halinde çalışanın sahip olduğu hakla aşağıda linki yer alan yazılarda belirtilmiştir. Öncelikle İŞKUR’a şikayette bulunun, bundan sonuç alamazsanız İŞ Mahkemesinde dava açmanız gerekir. Eğer işyeri devamsızlıktan dolayı iş sözleşmesini feshetmeden önce Noter’den ihtarname çektinizse işiniz biraz daha kolay olur.

  Çalışma Şartlarında Değişiklik Fesih Nedenidir
  İşverenin Çalışma Koşullarında Değişiklik Yapma Yetkisinin Sınırı

 16. Merhaba,
  Çalıştığım güvenlik firması benim isteğim olmadan benim çalışma koşullarımı değiştirdi ve beni başka proje almak istedi bende kabul etmedim Noter e ihtarname gönderdim haklarımla ilgili ama bana işe gitmemiş gibi muamele yapıp tek taraflı fesih yaptılar. Tüm haklarımı nasıl almam gerekiyor ?

 17. (Sedat) Davetten kastınız nedir ? Vergi müfettişleri mi davet etti, iş müfettişleri mi veya kim ? Ayrıca davetin konusu belirtilmiş mi ? Niçin davet edildiniz ?

 18. Merhaba davete icabet etmemenin işverene kesilen ceza ne kadardır bilen varmi

 19. (ayşen) İşyeriniz kamu işyeri olduğu için vereceğimiz cevaplar bir işinize yaramayabilir. Sizin bu metnin aynısını aşağıdaki linkten ALO 170’e göndermeniz daha uygun olur. Hem verilecek cevap işyeriniz tarafından da dikkate alınır, alınmazsa da şikayette bulunun kolayca olumlu sonuç alırsınız.
  http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim

 20. Kamu işçisiyim. 18 yıldır çalışıyorum hiçbir disiplin suçum yok. Vasıflı kadrolu işçiyim, pozisyonumda bilgisayar işletmeni.
  Sözlü olarak 28 ekim cuma günü için yarım gün izin aldım ancak şef daha sonra pazartesi günü izin vermediğini söyleyerek benden savunma istedi. savunma isteyen kişi ceza vermeye yetkili değil. bu durumda tutanak tutmadan bir yazı ile benden savunma isteyebilir mi ?

  Savunmamda kendisinden izin aldığımı ancak daha sonra inkar ettiğini yazdım ve eke doktor muayene faturamı koyarak sundum. Bir üst makama savunmamı gönderdi. Disipline sevk edildim. Disiplin Kurulundan çıkan Müdür Yrd. beni erkek bir şoföre aratarak rapor getirirsem kabul edeceğini aksi takdirde ceza vereceğini söyledi. Bende geçmişe dönük rapor olmaz, bu bir suç dedim ayrıca telefonum özel hayatımın bir parçası dedim ve telefon dökümünü de eke koyarak şikayet ettim.

  Mesai saatleri içerisinde doktora gitmekle ilgili hiçbir yasal düzenlemenin olmadığını gördüm. 2010 yılında iş başı kağıdı düzenlemeside kalkmış bu durumda bana ceza verilir mi ?

  Ayrıca kadın işçiler için 4857 sayılı yasanın 66. maddesinde “işçilerin işveren tarafından işyerlerinden başka bir yerde çalıştırılmak üzere görevlendirilmeleri halinde yolda geçen süreler” çalışma süresinden sayılır diyor. Benim kadrom Bursa merkezde ancak Mudanya ilçesinden geçici görevlendirildim. Ben bu maddeden yararlanabilir miyim ?

 21. İşveren İŞKUR’un davetine icabet etmediği için ceza almış. Şikayetinizden vazgeçseniz de bu ceza kaldırılmaz.

 22. Merhaba çalıştığım restorant beni habersiz işten çıkardı bende İşkura şikayette bulundum. İşveren İşkura yapılan davete gitmediğinden işverenlik idari para cezası verilmiş. Bu yüzden ben de şikayetimi geri aldım. Acaba işverene verilen ceza geri çektirilebilir mi? Bu cezanın verilmesinden yana değilim.

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*