Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Sosyal Güvenlik Destek Primi Kimler İçin Uygulanmaktadır ?

Sosyal Güvenlik Destek Primi Kimler İçin Uygulanmaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 127- SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ KİMLER İÇİN UYGULANMAKTADIR ?

CEVAP 127- Bilindiği gibi, sosyal güvenlik destek primi emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya başlanılması durumunda aylığın kesilmemesi amacıyla işçi olarak çalışanlar (eski SSK’lı) için işverenleri (işçi payıyla birlikte) ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar (eski Bağ-Kur’lu) için de kendiler tarafından ödenen primdir.

Sosyal güvenlik destek primi ödenen kişiler tekrar emekli olduklarında bu sürede ödenen (yani sosyal güvenlik destek primi) yeni bağlanacak emekli aylığında dikkate alınmamaktadır.

4/a (eski SSK’lı) kapsamında, 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanlar için sosyal güvenlik destek primi uygulaması aynen devam ettirilmekte olup, prim oranı sigorta primine esas kazancın % 32’sidir.

Ancak, 1/10/2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olup emekli olanlar için 4/a’ya (eski SSK’lı) tabi yeniden çalışmaya başlayanlar için sosyal güvenlik destek primi uygulaması kaldırılmıştır. Bu durumda olanların tekrar çalışması halinde aylıkları kesilecektir.

4/b (eski Bağ-Kur’lu) kapsamında çalışanlar için ise sosyal güvenlik destek primi uygulaması aynen devam ettirilip, bunlardan aylıkları kesilmeden aylıklarının % 15’ tutarında sosyal güvenlik destek primi alınmaktadır. (Not: Bu uygulama kaldırılmıştır, artık bu durumdakilerden sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılmamaktadır.)

Emeklilikten sonra kamu görevlisi olarak çalışma durumda ise sosyal güvenlik destek primi ödenmesi mümkün değildir. Bu şekilde çalışan kişilerin aylığı kesilmektedir.