Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Yurtdışı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Sosyal Güvenlik Sözleşmelerine Göre Hizmet Birleştirmesi Yapılarak Aylık Bağlanabilmesi İçin İki Taraf Mevzuatında Geçmesi Gereken Asgari Süre Ne Kadardır ?

Sosyal Güvenlik Sözleşmelerine Göre Hizmet Birleştirmesi Yapılarak Aylık Bağlanabilmesi İçin İki Taraf Mevzuatında Geçmesi Gereken Asgari Süre Ne Kadardır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 20- SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMELERİNE GÖRE HİZMET BİRLEŞTİRMESİ YAPILARAK AYLIK BAĞLANABİLMESİ İÇİN İKİ TARAF MEVZUATINDA GEÇMESİ GEREKEN ASGARİ SÜRE NE KADARDIR ?

CEVAP 20- Bir akit tarafın mevzuatına göre geçen sigortalılık süreleri sosyal güvenlik sözleşmelerinde belirtilen asgari süreden az ise ve bu süreler dikkate alındığında o ülke mevzuatına göre aylık bağlanamıyor ise o ülke bu sigortalılık süresi için bir aylık bağlamaz. Bu durumda diğer akit ülke yetkili kurumu, bu sigortalılık süresi kendi mevzuatına göre geçmiş gibi değerlendirebilir.

Aylığa iştirak edilebilmesi için gerekli olan asgari staj süreleri sözleşmelere göre farklılık göstermektedir. Bu süreler, ülkeler itibariyle ve sözleşmelerde yer alan süre tanımlarına göre aşağıdaki gösterilmiştir:

Sözleşmeli Ülke

Asgari Staj Süresi

Sözleşmeli Ülke

Asgari Staj Süresi

İngiltere180   GünMakedonya12   Ay
Almanya1   GünAzerbaycan12   Ay
Hollanda1   GünRomanya1   Yıl
Belçika1   YılÇek   Cumhuriyeti1   Yıl
Avusturya12   AyBosna-Hersek12   Ay
İsviçre360   GünArnavutluk1   Yıl
Fransa1   YılGürcistan12   Ay
Danimarka1   Gün Kanada360   Gün
İsveç1   GünKebek1   Yıl
Norveç12   AyLüksemburg1   Yıl
Libya360   GünHırvatistan1   Yıl
K.K.T.C360   Gün