Anasayfa / Eski Haberler / Sosyal Güvenlik Sözleşmesi İmzalanan Ülkeler Arasına Bir Yenisi Daha Eklenecek

Sosyal Güvenlik Sözleşmesi İmzalanan Ülkeler Arasına Bir Yenisi Daha Eklenecek

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, Ülkemiz vatandaşlarının yoğun olarak bulunduğu ülkelerle ülkemiz arasında karşılıklı olarak imzalanmış sosyal güvenlik sözleşmeleri mevcuttur. Şu an Ülkemiz ile İngiltere, F. Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre, Fransa, Danimarka, İsveç, Norveç, Libya, K.K.T.C, Makedonya, Azerbaycan, Romanya, Gürcistan, Bosna-Hersek, Kanada, Kebek, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Lüksemburg, Hırvatistan arasında imzalanmış sosyal güvenlik sözleşmeleri bulunmaktadır. Bunlardan en son Hırvatistan ile Ülkemiz arasında imzalanan sosyal güvenlik sözleşmesi ve buna ilişkin idari anlaşma Resmî Gazete’de yayımlanmıştır. (30/11/2011 ve 09/02/2012 tarihli haberler). Söz konusu ülkelerle imzalanmış olan sosyal güvenlik sözleşmeleri Mevzuat bölümünde yer almaktadır.

Öte yandan, yukarıda belirtilen ülkeler dışındaki bazı ülkelerle de sosyal güvenlik sözleşmesi imzalama yönünde görüşme ve çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda, 21 Şubat 2012 tarihinde Güney Kore Cumhuriyeti heyeti, 27 Şubat 2012 tarihinde de Japonya heyeti ile Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri arasında daha önce görüşmeler yapılmıştı (01/03/2012 tarihli haber).

Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalama çalışmaları ve görüşmeleri yapılan ülkeler arasına son olarak Tunus eklendi. 2-6 Nisan 2012 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti ile Tunus Cumhuriyeti arasında sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamak amacıyla Tunus’ta bir araya gelen iki ülke heyeti, ikinci buluşmalarını 18 Haziran 2012 tarihinde SGK Başkanlığında gerçekleştirdi. Sosyal Güvenlik Sözleşmelerine Mevzuat bölümünden ulaşabilirsiniz.(www.isvesosyalguvenlik.com)