Anasayfa / Haber / Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları İstihdama Katkıda Bulunacak

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları İstihdama Katkıda Bulunacak

Sponsorlu Bağlantılar

14 Kasım 2013 tarihinde Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü (SYGM) ve Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) işbirliğiyle Ankara’da “Sosyal Yardım ile İstihdam Bağlantısının Etkinleştirilmesi Çalıştayı” gerçekleştirilmişti.

Çalıştay sonucunda;

• Ülkemizdeki 973 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında (SYD) çalışan ve istihdam konusunda görevlendirecek bir SYD Vakıf görevlisine, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce aralık ayında İş ve Meslek Danışmanlığı eğitimi ve İŞKUR sistemine giriş yetkisi verilmesi,

• İstihdama yönlendirilen sosyal yardım yararlanıcılarına, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından Denizli ilinde uygulanan pilot uygulamadaki desteklerin verilmesi,

• Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinde görev yapan İş ve Meslek Danışmanlarının sosyal yardımlar konusunda Aralık ayında bilgilendirilmesi ve SYDV’ler ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinin daha yakın ve etkin işbirliği içinde olması,

kararlaştırılmıştı.

Bu çerçevede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında bir protokol imzalandı.

İmzalanan protokole göre, yukarıda belirtilen çalıştayda kararlaştırıldığı gibi, 973 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında (SYDV) çalışan personel, sosyal yardım almak için kendisine gelen kişileri İŞKUR’a yönlendirmeyecek. Bunun yerine, SYDV personeli İŞKUR’dan alacağı eğitim sonrasında, bir İş ve Meslek Danışmanı gibi iskur.gov.tr portalından gerekli araştırmayı yaparak, sosyal yardım alacak kişiyi iş bulması konusunda yönlendirecek.

SYDV personeline gerekli eğitimler kararlaştırıldığı gibi 81 ilde bu hafta içinde verilecek. Böylece Vakıf personeli bir İŞKUR hizmet noktası gibi çalışacak.

Aynı şekilde, imzalanan protokol uyarınca illerde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinde görev yapa İş ve Meslek Danışmanlarına da (İMD), sosyal yardım uygulamaları hakkında bu ay içerisinde eğitim verilecek.