Anasayfa / Bilgi / Çalışanlar Şubat Ayı İçin Kaç Gün Üzerinden SGK’ya Bildirilir ?

Çalışanlar Şubat Ayı İçin Kaç Gün Üzerinden SGK’ya Bildirilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesinde, o ay kaç gün sürerse sürsün tam ay çalışmış olan sigortalılar 30 gün üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir.

Dolayısıyla Şubat ayı da ister 28 gün sürsün, ister 29 gün sürsün, bu ay içerisinde işyerinde tam olarak çalışan (ayın tamamı için ücret almaya hak kazanmış olan), ayın 1’inde işe giren veya ayın sonunda işten çıkan sigortalının 30 gün üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekir.

Ay içerisinde tam çalışmış olan sigortalılar yönünden genelde sorun çıkmamaktadır. Ayın ilk günü hariç işe girmiş veya ayın son günü hariç işten çıkmış ya da ay içerisinde giriş – çıkış olmasa bile o ay çalışma günü eksik olan sigortalılar yönünden prim gün sayısının hesabında karışıklık yaşanabilmektedir. Eksik günün 30’dan mı yoksa 28 veya 29’dan mı düşüleceği konusu karışıklığın sebebini oluşturmaktadır.

Şubat ayında çalışma gün sayısının 30 olarak esas alınması sadece o ayın tamamında çalışmış olanlar için geçerli olup, ay içerisinde işe girmiş veya çıkmış ya da giriş – çıkışı olmasa da ayın bazı günlerinde işyerinde çalışmamış olanlar için gün sayısının hesabında 30 gün yerine o ay kaç gün sürüyorsa o sayı esas alınacaktır. Örneğin; Şubat ayı o yıl 28 gün sürüyorsa o işyerinde 11 Şubatta işe başlamış birinin çalışma gün sayısı 28-10 = 18 gün olarak esas alınacaktır. Ayın 25’inde işten çıkmış biri için o ayki çalışma süresi 25 gün olarak esas alınacaktır. Öteden beri işyerinde çalışan, ancak Şubat ayında işyerinde 5 gün eksik çalışması olan sigortalı için çalışma gün sayısı 28-5 = 23 gün olarak esas alınacaktır. 1 Şubatta işe girmiş olan veya 28 Şubatta işten çıkmış olan kişi ise 30 gün üzerinden bildirilecektir.

Eksik gün bildirimi olan işçilerle ilgili olarak yapılacak işlemler hakkında ayrıntılı bilgi Ay İçerisinde 30 Günden Az Çalışan Sigortalılarla İlgili İşlemler başlıklı yazıda yer almaktadır.

Aynı şekilde Şubat ayının son günü resmi tatile rastlamıyorsa, Ocak ayı primlerinin ayın son günü mesai bitimine kadar yani 28 veya 29’u mesai bitimine kadar ödenmesi gerekmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)