Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Kısa Vadeli Sigorta Kolları Soru ve Cevaplar / Sürekli İş Göremezlik Geliri Nasıl ve Nerelerden Ödenmektedir ?

Sürekli İş Göremezlik Geliri Nasıl ve Nerelerden Ödenmektedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 48- SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ NASIL VE NERELERDEN ÖDENMEKTEDİR ?

CEVAP 48- Gelir ödemeleri Banka/PTT Genel Müdürlükleri ile SGK arasında imzalanan protokoller çerçevesinde yapılır.

Yalnız ilk gelir kişinin ikametgahının bulunduğu yere en yalın PTT Şubesine gönderilmekte, ancak ilk gelir alındıktan sonra gelir alan tarafından gelirin hangi banka şubesi kanalı ile ödeneceğini belirleme hakkına sahiptir.

Bunun için ilgililerce en yakın sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne müracaat edebileceği gibi “www.turkiye.gov.tr” adresinden kişisel bilgiler kullanılarak (tahsis numaraları ve T.C. kimlik numaraları) ikametgah adresleri ve gelir alınan banka/PTT şubelerini değiştirebilmektedir.

Söz konusu işlem ayın ilk 10 günü hariç tüm ay boyunca her yerden her zaman gerçekleştirilebilmektedir.

4/a (eski SSK’lı) kapsamındaki çalışan veya hak sahiplerinin gelir tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 17’si ila 26’ncı günleri arasında 10 günde ödenmektedir.

4/b (eski Bağ-Kur) kapsamında çalışanlar ile hak sahiplerinin gelir tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 25’i ila 28’inci günleri arasında  4 günde ödenmektedir.

Diğer taraftan, ödeme günü Cumartesi gününe rastlayan grubun ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayan grubun ödemesi Pazartesi günkü grup ile birleştirilerek yapılmaktadır.  Ayrıca dini bayramlarda ödeme tarihleri Bakanlar Kurulu Kararı ile değiştirilebilmektedir.