Anasayfa / Haber / Suriyeli Sığınmacılara Geçici Çalışma İzni Verilecek

Suriyeli Sığınmacılara Geçici Çalışma İzni Verilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik; Suriyeli sığınmacıların istihdam edilmesine yönelik soru üzerine; Suriye’de yaşanılan olayların sıradan olmadığını, Suriyelilerin canları pahasına ülkelerini terk ettiğini açıkladı. Suriye’den yoğun bir nüfusun Türkiye’ye geldiğini belirten Çelik, sığınmacı sayısını tahmin etmenin mümkün olmadığını, çünkü sınır boylarından yoğun geçişler olduğunu dile getirdi.

Çelik açıklamasında, kamplarda kalanlar olduğunu, kendi imkanları olanların ev kiraladığını, Edirne’den Kars’a kadar Suriyeli vatandaşları görmenin mümkün olduğunu, Türkiye olarak, yüz binlerce vatandaşın kamplarda barınmalarını sağlarken önemli ölçüde de çalışmayla ilgili talepleri olduğunu, bu taleplerde bulunanların önemli kesiminin de nitelikli personel, vasıflı elamanlar olduğunu, diğer açıdan da ‘ucuz iş gücü’ şeklinde piyasanın değerlendirdiğini ifade etti.

Bu konuda Çalışma Bakanlığı olarak,  onlardan pasaportla gelenlerin, emniyet kayıtlarına göre bir sorun teşkil etmeyenlerin bazılarına çalışma izni verdiklerini, bunun toplumsal bir olay olduğunu, belirten bakan Çelik, “sınırı kapatamayacağınıza ve milyonlarca insanı dışarıya çıkartamayacağınıza göre hiç olmazsa burada vasıflı, nitelikli insanların iş gücüne katılmaları şeklinde bir rehabilite olur düşüncesiyle sınır bölgelerinde Gaziantep’te, Kilis’te, Şanlıurfa’da Suriye’den gelen vatandaşların bu şekilde çalıştıklarını söyleyebiliriz. Ama bunların hepsi geçici şeyler. Umarız Suriye bir an önce sulh, sükun bulur, herkes kendi yuvasına döner. Böylece Türkiye ve komşu ülkelerin yaşadığı süreç de son bulur.” diye konuştu.