Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Tarımda 4/b Kapsamında Çalışanların (Eski Bağ-Kur Tarım) Sigortalılık Kapsamı Dışında Kalmaları Mümkün müdür ve Mümkünse Bu Husus Nasıl Tespit Edilmektedir ?

Tarımda 4/b Kapsamında Çalışanların (Eski Bağ-Kur Tarım) Sigortalılık Kapsamı Dışında Kalmaları Mümkün müdür ve Mümkünse Bu Husus Nasıl Tespit Edilmektedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 30- TARIMDA 4/b KAPSAMINDA ÇALIŞANLARIN (ESKİ BAĞ-KUR TARIM) SİGORTALILIK KAPSAMI DIŞINDA KALMALARI MÜMKÜN MÜDÜR VE MÜMKÜNSE BU HUSUS NASIL TESPİT EDİLMEKTEDİR?

CEVAP 30- 4/b kapsamında (eski Bağ-Kur tarım) sosyal güvenlik mevzuatında yıllık gelir miktarları dikkate alınarak sigortalılık kapsamı dışında bırakılmalarına imkan tanınmıştır.

Eğer yıllık gelirleri esas alınarak, bulunulan yıl içinde günlük kazançları asgari ücretin 2008 yılından başlamak üzere 15 ve daha sonraki yıllar için de birer puan artırılmış miktarın altında ise, tarım sigortalılarının bulundukları yerdeki ziraat odalarına veya ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde de tarım il/ilçe müdürlüklerine başvurmaları ve bu yerlerden muafiyet belgesi almaları ve bu belgeyi de bulundukları yerdeki SGK il müdürlüğü/merkezine ibraz etmeleri durumunda, zorunlu sigortalılıktan muaf sayılmaktadırlar.