Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Tarımda 4/b Kapsamında Çalışanların (Eski Bağ-Kur Tarım) Ziraat Odası veya Tarım İl/İlçe Müdürlüklerinde Kaydı Bulunmaması Halinde Sigortalılıkları Ne Şekilde ve Ne Zaman Başlamaktadır ?

Tarımda 4/b Kapsamında Çalışanların (Eski Bağ-Kur Tarım) Ziraat Odası veya Tarım İl/İlçe Müdürlüklerinde Kaydı Bulunmaması Halinde Sigortalılıkları Ne Şekilde ve Ne Zaman Başlamaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 29- TARIMDA 4/b KAPSAMINDA ÇALIŞANLARIN (ESKİ BAĞ-KUR TARIM) ZİRAAT ODASI VEYA TARIM İL/İLÇE MÜDÜRLÜKLERİNDE KAYDI BULUNMAMASI HALİNDE SİGORTALILIKLARI NE ŞEKİLDE VE NE ZAMAN BAŞLAMAKTADIR ?

CEVAP 29- Bu kapsamda çalışanların ziraat odası veya tarım il/ilçe müdürlüklerinde kayıtlarının bulunmaması durumunda, tarımsal faaliyette bulunulduğunun anlaşılması halinde ziraat odası veya tarım il/ilçe müdürlüklerine kayıtları yaptırılmakta ve bu kaydın SGK’ya bildirim tarihi itibarıyla da sigortalılıkları başlatılmaktadır.

Bu kapsamda çalışanlar, SGK’ya bildirilmemiş olsa da 1/10/2008 tarihinden sonraki bu kayıt tarihleri esas alınarak resen tescilleri başlatılabilmektedir.