Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Tarımda Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanların Yani Tarım İşçilerinin Prim Ödeme Gün Sayısında Herhangi Bir Değişiklik Olmuş Mudur ?

Tarımda Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanların Yani Tarım İşçilerinin Prim Ödeme Gün Sayısında Herhangi Bir Değişiklik Olmuş Mudur ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 49 – TARIMDA HİZMET AKDİYLE SÜREKSİZ ÇALIŞANLARIN YANİ TARIM İŞÇİLERİNİN PRİM ÖDEME GÜN SAYISINDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK OLMUŞ MUDUR ?

CEVAP 49- 1/10/2008 tarihinden sonra 5510 Kanun kapsamında sigortalılıkları devam edenler ile 24/2/2011 tarihinden sonra bu kapsamda sigortalı sayılanların 2011 yılından başlamak üzere her ay 18 gün ve takip eden yıllarda da birer gün artırılarak daha düşük prim ödeyip her ay 30 gün hizmet kazanmaları öngörülmüştür. (6111 sayılı Kanunla değiştirilmiştir)

Bunlar için kademeli olarak her ay daha düşük prim ödemek suretiyle sağlık ve emeklilik elde etme imkanı getirilmiştir.

Örneğin, 2013 yılı bu kapsamda çalışanlar için her gün 20 gün üzerinden prim ödemelerine hem sağlık yardımı almalarına hem de her ay için 30 gün üzerinden emeklilik için hizmet kazanmaları sağlanmıştır.