Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Tarımsal Faaliyette Bulunanların Ürün Bedellerinden Tevkifat Yapıldığı Halde Sigortalılık İçin Kayıt ve Tescilleri Yapılmayanların Sigortalılığı Nasıl Sağlanacaktır ?

Tarımsal Faaliyette Bulunanların Ürün Bedellerinden Tevkifat Yapıldığı Halde Sigortalılık İçin Kayıt ve Tescilleri Yapılmayanların Sigortalılığı Nasıl Sağlanacaktır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 34– TARIMSAL FAALİYETTE BULUNANLARIN ÜRÜN BEDELLERİNDEN TEVKİFAT (KESİNTİ) YAPILDIĞI HALDE SİGORTALILIK İÇİN KAYIT VE TESCİLLERİ YAPILMAYANLARIN SİGORTALILIĞI NASIL SAĞLANACAKTIR ?

CEVAP 34– Bağ-Kur kapsamında bulundukları halde sigortalılıkları için kayıt ve tescilleri bulunmayanlar, tevkifat yapıldığını gösterir belgeleri ibraz etmeleri şartıyla müracaat etmeleri durumunda, tevkifatın yapıldığı tarihi takipeden aybaşından itibaren sigortalılıkları başlatılacak ve tarımsal faaliyetlerinin devam etmesi halinde de sigortalılıkları da devam ettirilecektir.

Tarımsal faaliyetlerinin devam ettirilmesinde de, ziraat odası kayıtları, ziraat odası bulunmayan yerlerde de tevkifata esas ürüne ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının, kooperatif veya birliklerin kayıtları esas alınmaktadır.