Anasayfa / Haber / Taşeron Çalıştıran İşverenlere SGK’dan Kolaylık

Taşeron Çalıştıran İşverenlere SGK’dan Kolaylık

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle ihale konusu işlerde alt işveren (taşeron) çalıştırılması oldukça yaygın bir durum olup, genelde taşeronlar asıl işverenin işyeri dosyasının altında dosya açarak bildirimlerini yapmaktadırlar.

Uygulamada da asıl işverenin taşeron çalıştırdığını veya çalıştıracağını bildirmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlükleri taşeron çalıştırdığına ilişkin ihale makamında alınmış yazı isteyebilmektedir. Ayrıca ihale konusu işin bitiminde de bütün müdürlükler ihale makamından taşeron çalıştırılıp çalıştırılmadığını sormaktadır. Eğer asıl işveren (müteahhit) taşeron çalıştırmış, ancak ihale makamı taşeron çalıştırılmadığını bildirmişse bu durumda sorun çıkabilmekte, taşeronun asıl işverenin dosyasından yatığı işçilik bildirimleri asgari işçilik hesaplamasında dikkate alınmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü yaşanan bazı sorunlardan dolayı bir Genel Yazı çıkararak bu konuda uygulama değişikliğine gitti. Buna göre artık iş bitiminde müdürlükler ihale makamına yazdıkları yazıda asıl işverenin alt işveren (taşeron) çalıştırıp çalıştırmadığı yönünde soruya yer vermeyecekler. Böyle artık ihale konusu işlerde taşeron çalıştıran işverenler sorun yaşamayacak.

Ayrıca söz konusu genel yazı ekinde, ihale konusu işin bitiminde ihale makamına yazılacak yeni yazı örneğine de yer verildi. Müdürlükler iş bitiminde ihale makamına yazdıkları yazıda; işin yer teslim tarihi, biliniyorsa fiilen işçi çalıştırılmaya başlanan tarih, işin bittiği tarih, geçici kabul noksansız yapıldıysa tarihi, geçici kabulde noksanlıklar bulunduysa noksanlıkların giderilmesi için hangi tarihe kadar işçi çalıştırıldığı, kesin kabul yapıldı ise tarihi, KDV hariç malzeme fiyat farkı ve varsa akreditif bedeli dahil müteahhide ödenen / ödenecek hakediş, ihale konusu işe ait olarak müteahhide malzeme ve makine verilip verilmediği, teminat miktarı ve türü gibi sorulara yer verilecek. (isvesosyalguvenlik.com)