Anasayfa / Haber / Taşeron İşçilere Müstakil Yasa Geliyor

Taşeron İşçilere Müstakil Yasa Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Hizmet alım ihaleleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerinin sorunlarını gidermeye yönelik olarak yasal düzenleme yapmak üzere hareket geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, uzun süredir çalışmalarını devam ettiriyor. Getirilecek düzenlemelerle ilgili olarak da sık sık yazılı ve görsel basında haberler çıkıyor. Muhtemelen de yapılacak düzenlemeler önümüzdeki ay içerisinde yasalaşacak.

Ancak, işçi ve işveren tarafı uzlaşamadığından kıdem tazminatı konusunda düzenlemeden şimdilik vazgeçildiğini (Kıdem Tazminatıyla İlgili Düzenlemeden Vazgeçildi başlıklı haber) ve 600 bin taşeron işçisi umutla beklediği halde şimdilik kadro verilmesi yönünde bir çalışmanın olmadığını (Umudunu Torba Yasaya Bağlayan Taşeron İşçilere ve 4C’lilere Kötü Haber) daha önce duyurmuştuk.

Buna karşılık yapılacak yasal düzenlemelerle ilgili çalışmalar devam etmekte olup, bu çerçevede son olarak Kamu Şirket Personelleri Derneği (KAŞİP) heyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile makamında bir görüştü. Bakan Çelik ile yapılan görüşme sonrasında bir açıklama yapan KAŞİP Genel Başkanı Aydın; taşeron işçinin iş hayatında yeni dönemin müstakil yasa ile başlayacağını, Kamu şirket personelinin iş hayatını düzenleyen 4857 sayılı İş Kanunun ülkemizde çalışan 600 bin kişiyi kapsadığını, bu nedenle taşeron işçiler olarak talep ettikleri çalışmaların istedikleri yönde gelişmediğini belirtti.

Yargıda tazminat davalarının uzun zaman alması nedeniyle müstakil yasa ile Adalet Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında bir hakem heyeti kurulacak ve heyetle ilgili çalışmaları Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri yürütecek. İşten çıkan taşeron işçilerin 10 bin TL’ye olan kadar alacaklarının mahkemeye gitmeden hakem heyeti tarafından ödenmesi sağlanacak. Bu heyete sosyal taraflar da dahil olacak.