Anasayfa / Haber / Taşeron İşçileri ve Kıdem Tazminatıyla İlgili Düzenlemeler Gelecek Döneme Kaldı

Taşeron İşçileri ve Kıdem Tazminatıyla İlgili Düzenlemeler Gelecek Döneme Kaldı

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in; taşeron işçilerinin kıdem tazminatı, yıllık izin ve diğer sosyal haklarına yönelik sıkıntılarının giderilmesi için yapılan çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini ve muhtemelen haziran ayında tamamlanacağını belirttiğini Taşeron İşçilerin Sorunları Haziran Sonuna Kadar Çözülecek-Yeni Haklar Gelecek başlıklı haberle daha önce duyurmuştuk. Ancak Haziran ayının sonuna gelindi ve söz konusu yasal düzenlemeler henüz yapılamadı. Yakın zamanda da Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile gireceğinden, kıdem tazminatı ve taşeron işçileriyle ilgili düzenlemeler de bir dahaki yasama dönemine kaldı.

Bakan ÇELİK konuyla ilgili olarak en son yaptığı açıklamada;

Taşeron işçilerinin taşeron işçilerinin karşı karşıya bulunduğu sıkıntıların ortada olduğunu, 12-16 saat çalıştırılan işçiler bulunduğunu; ne mesai, ne yıllık izin, nede de kıdem tazminatı hakları olduğunu,  bunun sürdürülebilirliğinin bulunmadığı, bunu sorunları çözmeleri gerektiğini, ancak yapılacak düzenlemelerle ilgili olarak işçi – işveren taraflarının taleplerinin birbirinden farklı olduğunu, taraflardan bir teklif beklediklerini ve sorunu mutlak suretle çözmeleri gerektiğini belirtti.

Dolayısıyla yapılan bu açıklamalardan, henüz taraflar arasında görüş birliğine varılamadığı, dolayısıyla yasal düzenlemelerin bu nedenle gerçekleştirilemediği anlaşılmış oldu.