Anasayfa / Haber / Taşeron İşçilerin Bir Kısmına Kadro Umudu

Taşeron İşçilerin Bir Kısmına Kadro Umudu

Sponsorlu Bağlantılar

Kıdem tazminatı, ücret, yıllık izin gibi konulardaki sorunları önemli ölçüde çözüme kavuşturulan taşeron işçilerinin kadroya alınması konusu da seçimden sonra çözüme kavuşturulacak. Tamamı olmasa da ilk aşamada taşeron işçilerinin bir kısmı kadroya alınacak.

Hizmet alım ihaleleri kapsamında kamuda çalıştırılan ve taşeron işçi olarak adlandırılan kişilerin önemli sorunlarının başında kıdem tazminatı, ücretlerini düzenli alamamak, yıllık izinlerini düzenli kullanamamak gibi sorunlar gelmekteydi. Ancak 11 Eylül 2014 tarihinde yayımlanan 6552 sayılı Torba Kanunla getirilen düzenlemeler, taşeron işçilerin ücret ve kıdem tazminatı alacaklarını güvenceye kavuşturdu, yıllık ücretli izinlerini kullanma konusunda da kolaylık getirdi. (Bkz. Torba Yasa İle Taşeron İşçiler Hangi Hak ve Güvencelere Kavuştu ? Taşeron İşçilerle İlgili Yeni Düzenlemeler Uygulamaya Girdi başlıklı haberler)

Taşeron işçilerle ilgili bir diğer önemli mesele ise bunların kadroya alınmaları. Zaman zaman açılan davlarda mahkemeler taşeron işçisinin taşeronun değil ilgili kurumun işçisi sayılması gerektiği yönünde kararlar verebiliyor. (Bkz. Yargıtay’dan Taşeron İşçilerini Sevindirecek Bir Karar Daha başlıklı haber) Bu yöndeki mahkeme kararları ilgili kamu kuruluşunu dolayısıyla devleti zor durumda bırakabiliyor. Bu nedenle bir süredir taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda çalışmalar yapılıyor.

Asıl İş Yardımcı İş Ayrımı Yapılacak.

Konuya ilişkin olarak yazılı ve görsel basında da zaman zaman haberler çıkıyor. En son habere göre bu konudaki çalışmalar hız kazandı ve bu konudaki formül bulundu. Buna göre asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapılacak. İlk etapta hastanelerde laboratuvar işlerinde çalışan yani asıl işi yapanlar, karayollarındaki yol işçileri olmak üzere yaklaşık 100 bin kişi kadroya alınacak. Çalışmalar seçimden sonra sonuçlanacak. Yine aynı şekilde özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da kadroya alınacak.

Mahkeme Kararları Etkili Oldu.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu konudaki mahkeme kararları etkili oldu. Çalışmalar tamamlandığında esas işlerde taşeron işçisi çalıştırılmayacak, sadece yardımcı işlerde çalıştırılacak.

Taşeron İşçilerinin Yarıdan Fazlası Kamuda Çalışıyor.

Özel sektör de dahil yaklaşık 1 milyon 400 bin civarında taşeron işçisi var. Bunun yaklaşık 755 bini kamuda çalışıyor.(isvesosyalguvenlik.com)