Anasayfa / Haber / Taşeron İşçilerin Kadroya Alınmasında Kapsam Genişletilecek mi ?

Taşeron İşçilerin Kadroya Alınmasında Kapsam Genişletilecek mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Hizmet alım ihaleleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçisi statüsünde çalışanların kadroya alınma şartlarıyla ilgili olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal bir açıklama yapmıştı.

Bakan Ağbal’ın konuya ilişkin açıklamalarına Taşeron İşçileri Kadroya Alınsa da Umduklarını Bulamayacaklar başlıklı yazımızda yer vermiştik. Bakanın açıklamalarından sonra kamuoyunda konuya ilişkin olarak bazı eleştiriler getirilmiş, özellikle TÜRK-İŞ başkanı düzenlemenin Bakanın açıkladığı şekilde yasalaşması halinde birçok sorun yaşanacağını dile getirmişti.

Bu şartlardan en önemlisi 1 Kasım 2015 tarihinden önce işe girmiş olanların ve 12 ay tam çalışanların kadroya alınacağı konusuydu. Bu iki şartın kapsamı dar tuttuğu, 12 aydan daha kısa süreli ve mevsimlik çalışan çok sayıda taşeron işçi olduğu ve bunların kadro dışı kalacağı yapılan eleştiriler arasında yer alıyordu.

Taşeron işçilerinin kadroya alınma çalışmalarıyla ilgili olarak Meclis’te milletvekillerine bilgi veren Bakan Ağbal, bazı şartların esnetilebileceği, kapsamın genişletilebileceği sinyalini verdi.

Milletvekilleri, kadroya alınacakların 1 Kasım 2015 tarihinden önce işe girmiş olma şartının 1 Ocak 2016 olarak veya yasanın yürürlük tarihi olarak değiştirilmesini istediler. Bakan Ağbal bunu değerlendirilebileceğini belirtti. Milletvekilleri ayrıca yılın sadece 6 ayında çalışan taşeron işçileri bile olduğunu, sadece yılın 12 ayı çalışanların değil, 12 aydan az çalışanların da kadroya alınmasını, aksi taktirde bunların mağdur olacağını belirttiler. Bakan Ağbal yılın 12 ayı çalışma şartının esnetilebileceğini belirtti.

Eğer Maliye Bakanının bu açıklamaları doğrultusunda düzenlemeler yapılırsa, kadroya alınacak taşeron işçileriyle ilgili kapsam genişlemiş olacak, dolayısıyla daha çok taşeron işçi kadro imkanına kavuşacak. Tabii bu durum düzenlemeler yasa tasarısı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edildiğinde netleşecek. (isvesosyalguvenlik.com)