Anasayfa / Haber / Taşeron İşçiye Kadroda Bundan Sonraki Süreç Nasıl İşleyecek ?

Taşeron İşçiye Kadroda Bundan Sonraki Süreç Nasıl İşleyecek ?

Sponsorlu Bağlantılar

24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında, il özel idareleri ve belediyelerde çalışan ve taşeron işçisi olarak nitelendirilen işçilere kadroya geçiş imkanı getirilmişti.

Daha doğrusu belediyelere ve il özel idarelerinde çalışan taşeron işçilerinin mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan taşeron işçilerinin ise sürekli işçi kadrolarına geçirilmesi imkanı getirilmişti. 696 sayılı KHK ile yapılan düzenlemenin ardından, uygulamanın ayrıntısı1 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan Tebliğ ile belirlenmişti.

Söz konusu Tebliğ uyarınca 2 Ocak 2018 tarihinde başlayan başvurular 11 Ocak 2018 tarihinde sona ermişti. Peki bundan sonraki süreç nasıl işleyecek. Söz konusu Tebliğe ile kurum ve kuruluşlar ile belediye ve il özel idarelerinde toplamda 90 günlük bir süre tanınmış olup buna göre;

– 12 Ocak 2018-20 Şubat 2018 tarihleri arasında tespit komisyonu başvuruların incelemesini yapacak ve kadroya geçecek kişileri ilan edecek.

– 21 Şubat 2018-23 Şubat 2018 tarihleri arasında isteyen hak sahipleri bu ilana itiraz edebilecek.

– 24 Şubat 2018-2 Mart 2018 tarihleri arasında itirazlar incelenecek ve kesin listeler ilan edilecek.

– 3 Mart 2018-22 Mart 2018 tarihleri arasında sınav yapılacak. Her kurum sınavı kendisi yapacak.

– 23 Mart 2018-26 Mart 2018 tarihleri arasında sınav kuruluna itiraz edilebilecek.

– 27 Mart 2018-31 Mart 2018 tarihleri arasında sınava yapılan itirazlar incelenecek ve kesin listeler ilan edilecek.

– 2 Nisan 2018 tarihine kadar da hak sahipleri topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

Yukarıda belirtilen süreler tavsiye niteliğinde olup, isteyen kurumlar ile belediye ve il özel idareleri işlemleri daha erken sonuçlandırabilecek.

Sınav Nasıl Olacak ?

Taşeron işçiye kadroya geçiş sürecinde yapılacak sınavla ilgili açıklama Kadroya Geçecek Taşeron İşçiye Nasıl Bir Sınav Yapılacak ? başlıklı yazıda yer almaktadır.

Bundan Sonra Taşeron İşçi Alınmayacak mı ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU tarafından yapılan açıklamaya göre; taşeron işçilerin kadroya geçirildiği kurum ve kuruluşlar ile belediye ve il özel idarelerine gerekmesi halinde bundan sonra İŞKUR aracılığıyla işçi alınacak. Lise ve üstü öğrenim gerektire kadrolar için KPSS puanına dayalı, lise düzeyi altı öğrenim gerektiren kadrolar için ise kurayla alım olacak. Alımlarda, en yüksek puana sahip 3 katı aday sınava alınacak. Dolayısıyla eğer ilerde farklı bir düzenleme yapılmazsa, taşeron işçilerin kadroya geçirildiği kurum ve kuruluşlar ile belediye ve il özel idarelerine taşeron işçisi alınması dönemi kapanmış oldu.

Ayrıntılı Bilgi İçin Bakanlık İnternet Sitesi Açtı

Kadroya geçiş süreciyle ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklamalar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı http://www.altisveren.gov.tr/ linkinden ulaşılabilecek bir internet sitesi açtı. Bu sitedeki bilgi ve açıklamalardan yararlanılabilir. (isvesosyalguvenlik.com)