Anasayfa / Haber / Temizlik İşçisi Sayılan Sağlık Teknikerleri İsyan Etti

Temizlik İşçisi Sayılan Sağlık Teknikerleri İsyan Etti

Sponsorlu Bağlantılar

Kamuda çalışan taşeron işçilerinin sorunları her gün, her yerde sık sık gündeme geliyor. Sorunlar giderek arttığından, bu konuda yasal düzenleme yapma zorunluluğu dahi ortaya çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı tasarı yakın zamanda Bakanlar Kurulu, ardından Meclis gündemine gelecek ve muhtemelen bir iki ay içerisinde yasalaşacak (Taşeron İşçilerle İlgili Düzenleme Kamuda Çalışanları Kapsayacak başlıklı haber).

Kamuda en çok taşeron işçisi çalıştırılan yerlerin başında da hastaneler geliyor. Kamu hastanelerinde taşerona bağlı olarak çalışan ve temizlik işçisi olarak gösterilen bir grup tıbbi laboratuvar teknikerinin, bazı bakanlar ve milletvekilleriyle birlikte web sitemize de gönderdikleri e-postayı aynen aşağıda yayınlıyoruz.

———

”TAŞERON ŞİRKETİNE BAĞLI OLARAK ÇALIŞAN BİZLERE YAPILAN ZULÜM ”

1-) Bizler Üniversite mezunu olmamıza rağmen, kağıt üzerinde İlkokul mezunu vasıfsız elemanmışız gibi gösteriliyoruz.

2-) Kamu hastahanesinde görevli Tıbbi Laboratuvar Teknikeriyiz; temizlik ve ilaçlama LTD. şirketine bağlı olarak çalıştırılıyoruz !!!

3-) Kadroluların geliri; 2000 TL maaş + 1000 TL döner sermaye = 3000 TL. biz taşeronların maaşı;  900 TL maaş +    0 TL döner sermaye =  900 TL.

4-) Kadrolular servis araçlarına ücretsiz olarak binebiliyorlar, biz taşeron çalışanlarına ise 90 TL maaşlarımızdan ödettiriyorlar yol parası diye (bu nasıl bir adalet hak hukuktur, bir türlü anlayamıyorum).

5-) Bizler kadrolularla bire bir aynı işi yani ASIL işi yapıyoruz, cihazlarda hasta kanlarını çalışıyoruz ve de onaylıyoruz. hastaların teşhis ve tedavisi için hayati önem taşıyan tahlil sonuçlarını bizler çalışıyoruz, fakat TEMİZLİK ELEMANI olarak görünüyoruz.

6-) Bizlere her sene öyle bir sözleşme imzalatıyorlar ki bütün maddeler bizim aleyhimize. Hele bir madde var ki => Hiçbir şekilde tıbbi cihazlara, bilgisayarlara ve de elektrikli aletlere dokunulmayacak  !!!( fakat bizim işimiz cihazlarla )!!! *** birde boş senete de imza attırtıyorlar, atmazsan sözleşmeni yenilemiyorlar.***

7-) İş Garantimiz yok, Sendikamız yok, Toplu Sözleşme – Grev Hakkı yok, söz söyleme hakkı yok.

8 -) Maaş aldığımız banka her sene değişiyor, fakat bize hiçbir faydası yok. Çünkü bankadan kişi başı verilen promosyon ücreti birileri tarafından İÇ EDİLİYOR .kadroluların bankası değiştiğinde dört senelik anlaşma için kişi başı peşin 2.500 TL promosyon ücreti yatıyor hesaplarına, yani onlara çalma – çırpma – haksızlık gibi şeyler yapılamıyor.

9-) İşlerimiz uzayıpta işten geç çıktığımız zamanlarda mesai ücreti diye bir şey yok, gece yarılarına kadarda çalışsak yine aynı maaşı alıyoruz. oda tam yatarsa !!!

10-) Senelik izinler kadroluların 1/3’ü kadar, 10 gün izin hakkımız var sadece. Kaç sene çalışırsan çalış hep aynı kalıyor, hiçbir artma yok.

11-) Ebe ve hemşireler yasa gereği bizler gibi çalıştırılamıyor, fakat bizler Üniversite mezunu Laboratuvar Teknikerleri onlarla aynı imkanlara sahip değiliz. KADROSUZ yeni işe başlayan bir hemşire bile en az 1500 TL ile göreve başlıyor. On yıllık sağlık teknikeriyim ==> 900 TL maaş – 90 TL yol ücreti alınıyor – 10 TL’de bilmem ne kesintisi = 800 TL net elimize geçen para.

12-) Maaşlarımız hiç bir ay zamanında ve tam yatmıyor, her ay olabildiğince geç ve de eksik yatırıyorlar. Sudan sebepler uydurup, sürekli kesinti yapıyorlar.

13-) Biz taşeron çalışanları kadro istiyoruz yüce meclisimizden, devletin himayesi altında olmak istiyoruz. * İŞ GARANTİMİZ * olsun istiyoruz, sömürülmekten bıktık artık. Bizler için en iyisi ve en hayırlısı işçi kadrosuna geçirilmemiz tabi, gönlümüzden geçende budur.

14-) Sayın çalışma bakanımız sağ olsun biz taşerona bağlı çalışanlar için yasa taslağı hazırladı, internette okuyorum maddeleri. artık sözleşmeler her yıl değil 3 ile 5 yıl arasında olacak diye müjdeleniyoruz, İŞ GÜVENCEMİZ BUMU OLACAK ???

15-) Üniversite mezunu olmamıza rağmen İLKOKUL MEZUNU gibi gösterildiğimiz için, sigorta primlerimiz de en düşük seviyeden ve de eksik yatırılıyor.

16-) Taslağın bir diğer maddesi de Kıdem Tazminatı Fonu sistemi getiriliyormuş bizler için, araştırdım ve bu fonun bize yarardan çok zararı var, çünkü FON uygulamasıyla tazminat hakkımız fiilen ortadan kalkacak ve patronlar hiçbir maliyete katlanmadan işçi çıkarabilecek. Ayrıca alacağımız tazminat misal 10.000 TL ise  4.500 TL ye düşüyor bu FON yüzünden.

17-) Biz sağlık teknikerleri hem İlkokul mezunu gibi göründüğümüz için, hem de temizlik elemanı olarak göründüğümüzden; gerçekte ASIL işi GERÇEK işi yapmamıza rağmen, kağıt üzerinde görünmediğimiz için maaşlarımızda her zaman aynı seviyede kalıyor ve de yine kalacak gibi görünüyor.

18-) Eğer bizler yine aynı şekilde Taşeron adı altında çalışmaya devam edersek ne yaparlarsa yapsınlar hiçbir şey ama hiçbir şey değişmez, yine SÖMÜRÜLMEYE devam ederiz. Muhakkak bir yolunu bulurlar yine, yasa boşluğu – kanunda açık vs… yine olan bizlere olur.

19-) Asgari ücretliden gelir vergisi alınmayacak, hatta çalışanın maşına artı para olarak yansıyacak diye haberler çıktı. Fakat değişen hiçbir şey yok, aynen kesmeye devam ediliyor.

20-) Bizler mağdur birer Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak sizlerden rica ediyoruz, lütfen bizlere yardımcı olun. Allah Rızası için BİZLERE SAHİP ÇIKIN, saygılar sunuyorum…