Anasayfa / Emeklilik / 2014 Temmuz Ayı Emekli Zamları Belli Oldu

2014 Temmuz Ayı Emekli Zamları Belli Oldu

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan malullük, yaşlılık (emeklilik), dul ve yetim aylığı alan yaklaşık 8.5 milyon kişi, aynı statü ve kapsamda olmayıp, bunlardan her biri 4/1-a (SSK), 4/1-b (Bağ-Kur) veya 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamından birine girdiğinden, bunlara yapılacak zamlar da aylık aldıkları statüye göre belirlenmektedir.

Öte yandan, memur maaşlarına yapılan zamlar emekli sandığı emeklilerine aynen uygulanmaktadır. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise her yıl Ocak ve Temmuz aylarında, bir önceki altı aylık dönemdeki enflasyon oranları (TÜFE – Tüketici Fiyat Endeksi) esas alınarak zam yapılmaktadır.

Bu çerçevede, toplu sözleşmeye istinaden memur maaşlarına Ocak ayında yapılan seyyanen brüt 175 TL tutarındaki zam, memur emeklilerine yaklaşık net 148 TL olarak yansıtılmış olup, yeni bir düzenleme yapılmazsa, 2014 yılı için artık memur emeklilerine herhangi bir zam yapılmayacak, enflasyon farkı da verilmeyecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise altı aylık enflasyon dikkate alınarak Ocak ayında % 3,27 oranında zam yapılmıştı. TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) rakamlarına göre Ocak – Haziran dönemindeki altı aylık tüketici enflasyon oranı yüzde 5,70 olarak gerçekleştiğinden, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları Temmuz ayında da aynı oranda yani yüzde 5,70 oranında artacak.