Anasayfa / Haber / Asgari Ücret – AGİ ve İşsizlik Maaşına Temmuz Zammı Yok

Asgari Ücret – AGİ ve İşsizlik Maaşına Temmuz Zammı Yok

Sponsorlu Bağlantılar

Yıllardır süregelen uygulamaya göre asgari ücret her yıl Ocak ve Temmuz aylarında artıyordu.

Çünkü asgari ücret yıllık değil dönemlik yani altı aylık olarak belirleniyordu. Bu nedenle 2016 Temmuz ayının gelmesiyle birlikte çalışanlar asgari ücretin ne kadar artacağını merak etmeye başladı.

Ancak bu yıl durum farklı. Çünkü Ocak ayından beri uygulanmakta olan asgari ücret dönemlik (6 aylık) olarak değil, yıllık olarak belirlendi. Bunun nedeni de asgari ücrete önceki yıllarda yapılan zamlardan farklı olarak yaklaşık yüzde 30 oranında zam yapıldı.

Dolayısıyla 2016 Temmuz ayında asgari ücrette herhangi bir artış olmayacak, yılsonuna kadar aynı asgari ücret uygulanacak. Bu nedenle Aylık Asgari Geçim İndirimi Dahil 2016 Yılı Asgari Ücret Tutarları sayfasında belirtilen rakamlar yılsonuna kadar aynen geçerli olacak.

Asgari geçim indirimine (AGİ) gelince, 2016 Temmuz ayında AGİ’de artmayacak. Çünkü AGİ her yıl Ocak ayında geçerli brüt asgari ücret esas alınarak belirlendiği ve yılsonuna kadar aynen uygulandığı için asgari ücret artsa bile Temmuz ayında AGİ artmamaktadır. Yıl içerisinde hangi durumlarda AGİ’nin değişeceği Hangi Durumlarda Çalışana Ödenen Asgari Geçim İndirimi Miktarı Değişir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Öte yandan, Temmuzda asgari ücret artmayacağı için; SGK tarafından uygulanan idari para cezaları, işsizlik maaşının alt ve üst sınırı, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden prim ödeyenler veya hizmet borçlanması yapacakların ödeyeceği prim tutarları, yalnızca genel sağlık sigortasına (GSS’ye) tabi olanların ödeyeceği prim tutarları gibi tutarlar da artmayacak. Asgari ücret artışıyla birlikte nelerin arttığı Yeni Asgari Ücretle Birlikte Neler Arttı ? başlıklı yazıda belirtilmiştir. Yılsonuna kadar asgari ücrete bağlı olarak uygulanacak tutarlar ise 2016 Yılında Uygulanacak Tutarlar başlıklı sayfada yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)