Anasayfa / Haber / TOBB Başkanından İş Güvenliği Vurgusu

TOBB Başkanından İş Güvenliği Vurgusu

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen 7. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı’nın açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu; işçisiyle aynı sofrada yemek yiyen, onunla aile olan bir gelenekten geldiklerini belirterek, “Birinin parmağının ucuna zarar gelse içimiz kanar. Bu sebeple iş güvenliği bizler için son derece önemli” ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu konferanstaki konuşmasında; herhangi bir ihmal yüzünden bir insanın iş göremez hale gelmesi ya da en kötüsü hayatını kaybetmesinin kabul edilemez olduğunu, TOBB olarak bugüne kadar bu anlayışla çalıştıklarını, uygulamaların takipçisi olduklarını, bundan sonra da sürece ilişkin her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu iş sağlığı ve güvenliği konusunda Bakanlığın da hassas olduğunu, son dönemde iş sağlığı ve güvenliğini müstakil bir kanun haline getirerek, bu konuya verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdiğini, kendilerinin de Bakanlığın “önlemek, ödemekten daha ucuz ve insanidir” sloganı ile adım attığı bu yolda Bakanlığa destek olduklarını, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun hazırlık aşamasından itibaren Bakanlıkla kol kola çalıştıklarını belirtti.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile iş güvenliği uzmanlığı teriminin daha sık duyulmaya başlandığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Kanun uyarınca, her işletmenin çalışan sayısına göre kendisine rehberlik edecek en az bir iş güvenliği uzmanının bulundurması veya bunlardan hizmet alması gerektiğini, kendilerinin her fırsatta, mevcut iş güvenliği uzmanlarının sayısının yeterli olmadığını dile getirdiklerini, yeterli sayıya ulaşabilmek için bu uzmanların da yetiştirilmesi ve programlarının artırılması gerektiğini kaydetti.