Anasayfa / Haber / TOBB İstifa Eden İşçiye Kıdem Tazminatı Verilmemesini İstedi

TOBB İstifa Eden İşçiye Kıdem Tazminatı Verilmemesini İstedi

Sponsorlu Bağlantılar

Kıdem tazminatı konusunda yapılacak yeni düzenleme de sona yaklaşılmış olmakla beraber, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu konuda sosyal taraflarla henüz bir anlaşma sağlanamadığını belirterek; “Maalesef kıdemde iki yakayı bir araya getiremiyoruz” ifadelerini kullandı. Hatta düzenlemenin bu ay Meclise gelmesi öngörülüyordu. Ancak sosyal taraflarla henüz bir anlaşma sağlanamadığından, Bakan Çelik’in açıklamalarına göre kıdem tazminatı konusundaki düzenleme en erken Kasım ayı içerisinde Meclis’e gelecek.

Öte yandan, yeni düzenlemede kıdem hesabında yıllık sistemden aylık sisteme geçilmesi, bütün işçilerin kıdem tazminatından yararlanması gibi değişiklikler öngörülüyor. Şu anki uygulamaya göre ise işten ayrılan işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için; en az bir yılını doldurmuş olması ve işveren tarafından 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinde belirtilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan sebepler dışındaki herhangi bir sebeple işten çıkarılmış olması gerekiyor. Kendisi işten ayrılan yani istifa eden işçi ise istisnai durumlar hariç (Bkz. Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşçi Hangi Hallerde Tazminat Alabilir ? başlıklı yazı), bir yılını doldurmuş olsa bile kıdem tazminatı alamıyor. Ancak yeni düzenlemeyle, kendi isteğiyle işten ayrılan yani istifa eden işçiye herhangi bir istisna olmaksızın, kıdem tazminatı alma imkanı getiriliyor.

İşçi – işveren – hükümet temsilcilerinin (sosyal tarafların) kıdem tazminatıyla ilgili olarak yapılacak yeni düzenlemeleri görüşmek üzere bir araya geldikleri son toplantıda, Bakan Çelik’in de belirttiği gibi taraflar arasında anlaşma sağlanamadı ve TOBB’dan özellikle istifa eden her işçiye kıdem tazminatı ödenmesi şeklindeki düzenlemeye itiraz geldi. TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) temsilcileri; mevcut sistemde istifa halinde kıdem tazminatı alınamıyor olmasının çalışanları işletmelere bağladığını, istifa edenlere kıdem tazminatı ödenmesi halinde KOBİ’lerde (küçük ve orta boy işletme) çalışanların yüzde 25’ini oluşturan nitelikli elemanların işten ayrılacağını belirterek, istifa eden işçiye kıdem tazminatı ödenmesine itiraz ettiler, istifa ederek işten ayrılan işçilere kıdem tazminatı ödenmemesini istediler.(www.isvesosyalguvenlik.com)