Anasayfa / Haber / Toplumdaki Herkesi İlgilendirecek Yeni Paket Açıklandı

Toplumdaki Herkesi İlgilendirecek Yeni Paket Açıklandı

Sponsorlu Bağlantılar

Başbakan Binali YILDIRIM, toplumda hemen hemen herkesi ilgilendirecek yeni düzenlemeleri, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası ayrıntılarıyla açıkladı.

Kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkarılacak kanunla aşağıda belirtilen konularda düzenlemeler yapılacak;

1- Başta vergi ve sigorta prim borçları olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlar, trafik cezaları, seçim, askerlik, nüfusla ilgili cezalar, otoyol – köprü geçiş cezaları gibi birçok para cezaları yapılandırılacak. Yapılandırma 31 Mart 2018 tarihinden öncesine ait borçları kapsayacak. Vatandaşın devlet kurumlarıyla arasında olan nizalar, anlaşmazlıklar çözüme kavuşturulacak.

2- Geçmiş 5 yıla ait vergi takibinde olan, bununla ilgili uzlaşmazlık ve inceleme sürecinde olan bütün mükellefler matrah artırımı yapıp, bir miktar vergi ödeyerek uzlaşmazlık ve incelemeden kurtulacak.

3- Stok affı getirilecek. Stoklarda olup kayıtlar gözükmeyen mal ve değerlerle, kasa fazlasıyla ilgili olarak beyanda bulunup bunu kayda geçirenler bu sıkıntıdan kurtulacaklar. Stok beyanı için temmuz ayı sonuna kadar müracaat edilecek, takip eden 36 ay içinde de ortaya çıkan borç ödenebilecek. Peşin ödeyenlere ise indirim yapılacak, faizin yüzde 90’ı silinecek, sadece yüzde 10’u alınacak.

4- Emeli olduktan sonra 4/1- (Bağ-Kur) kapsamında çalışanların maaşlarından yüzde 15 sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesiliyordu. Bu daha sonra yüzde 10’a düşürülmüş, son olarak da 6663 sayılı Torba Yasa ile tamamen kaldırılmıştı. (Bkz. Meclis’te Kabul Edilen 6663 Sayılı Torba Kanunda Yer Alan Düzenlemeler) Ancak kaldırılmadan önceki dönemlere ait SGDP prim borcu olanların bu borçları da tamamen silinecek.

5- 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındakilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için, kendilerinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin sağlık hizmet sunucusuna başvurduğu tarihte, tecil ve taksitlendirilmiş olanlar hariç 60 günlükten fazla borç olmaması gerekiyor. Yapılan düzenleme ile bunların sağlıktan yararlanabilmesi için borcun olmaması şartı kaldırılacak. Ancak bu şartın geçici bir süre için mi yoksa temelli mi kaldırılacağı kanun çıktığında belli olacak. Daha önce de bu konuda geçici süreli bir düzenleme yapılmıştı. (Bkz. Borcu Olanlara Sağlıktan Yararlanmaları İçin Tanınan Hak Sona Erdi)

6- Gen girişimcilere daha önce sağlanan ve halen devam eden vergi desteği (Bkz. Kendi İşini Kurmak isteyen Gençlere Vergi Muafiyeti Getirildi başlıklı yazı) yanında ayrıca bir de prim desteği gelecek. Genç müteşebbislerden yeni işyeri açanlar bir yıl boyunca Bağ-Kur primini ödemeyecek, Devlet ödeyecek.

7- Kamuoyunda 65 yaş aylığı olarak bilinen ve aylık 266 lira üzerinden üç ayda bir 798 lira olarak ödenen aylık 500liraya çıkarılacak ve üç ayda bir bin 500 lira olarak ödenecek.

8- Süresinde okulu bitiremediği için üniversiteden kaydı silinen öğrencilere tekrar kayıt yaptırma ve eğitimini tamamlayıp mezun olma imkanı getirilecek.

9- Hazine arazisine, vakıf arazisine, meraya yapılmış olan binalar için, imara aykırı yapılmış binalar için imar barışı getirilecek.

10- Ecri misil ödeyerek hazine arazisini kullananlardan, kullanmaya devam edenler isterlerse 10 yıl sonra kullandıkları o hazine arazisini satın alabilecekler.

11- 12 milyonun üzerindeki emeklilere bayram ikramiyesi getirilecek. Ramazan bayramı öncesi bin lira, kurban bayramı öncesi bin lira ikramiye ödenecek. Aldığı emekli maaşının tutarına bakılmaksızın tüm emeklilere aynı tutarda ödeme yapılacak. (isvesosyalguvenlik.com)