Anasayfa / Bağkur / Torba Yasa Taslağına Son Şekli Verildi

Torba Yasa Taslağına Son Şekli Verildi

Sponsorlu Bağlantılar

Toplumun önemli bir kısmını ilgilendiren ve taşeron işçiler, Bağ-Kur ve GSS prim borçları, devlet memurlarıyla ilgili bazı düzenlemeler içeren torba yasa çalışmalarıyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yürütülen çalışmalar tamamlanmış, taslak Başbakanlığa gönderilmişti.

Başbakanlıkta da taslak üzerinde bazı çalışmalar yapıldı. Son olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında ekonomi bürokratlarıyla yapılan toplantıda taslağa son şekli verildi. Yaklaşık 50 maddeyi bulan taslak Başbakan Erdoğan’ın onayından sonra Kanun Tasarısı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak, Meclis’te Sağlık – Aile – Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu başta olmak üzere ilgili komisyonlardaki görüşmeleri tamamlandıktan sonra Genel Kurul’a sunulacak, Genel Kurul görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı’nın onayını müteakip Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Öte yandan, söz konusu tasarının seçimden sonra Nisan ayında yasalaşması bekleniyordu, şu an ise Mayıs ayında yasalaşması umuluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise biraz daha temkinli konuşarak yasama yılı sona ermeden (Meclis tatile girmeden) Meclis’ten geçmesini arzu ettiklerini belirtti.

Tasarının Meclis’teki görüşmeleri sırasında muhtemelen birçok değişiklik yapılacak olup, taslağın şu anki haline göre yapılacak düzenlemeler ise aşağıda belirtilmiştir.

1- 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortasının herkes için zorunlu hale gelmesiyle birlikte, şu a itibariyle yaklaşık 3 milyon 800 bin kişinin toplam 8 milyar lira civarında prim borcu birikmiş olup, taslakta yer alan düzenlemeye göre kanun çıktığında bu kişilere 3 aylık bir başvuru süresi verilecek, başvuruda bulunan kişilerin gelir testi yapılacak, bu günkü aylık gelir durumları üzerinden prim borçları yeniden hesaplanacak, faizler silinecek, ayrıca 12 aya kadar taksitli ödeme imkanı getirilecek. Tespit edilen aylık gelir durumuna göre geriye dönük prim borçları bugünkü GSS primlerinin hesaplandığı şekilde hesaplanacak (Bkz. Genel Sağlık Sigortasına Tabi Olanların 2014 Yılında Ödeyeceği Prim Tutarları).

2- 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılarında prim borçları yapılandırılacak, borcunu verilen sürede ödeyemeyenlerin borçları ve bu borçlarına bağlı hizmetleri silinecek. Ancak bunlar isterse daha sonra silinen borçlarını ödeyerek hizmetlerini ihya edebilecekler.

3- Emeklilik için gerekli prim gün sayısını doldurup, herhangi bir işte çalışmayan ve yaşı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişiye, aylık 43 lira genel sağlık sigortası primi ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanma imkanı getirilecek.

4- Taslakta yer alan düzenlemelerin bir kısmı ise taşeron işçileri ilgilendiriyor. Taşeron işçilerin sözleşmelerinin en az 3 yıllığına yapılması başta olmak üzere, bu konuyla ilgili olarak yapılacak düzenlemeleri Bakan Çelik daha önce açıklamıştı (Bkz. Taşeron İşçi Sorunu Kökten Çözülecek başlıklı haber).

5- Taslakta memurlarla ilgili olarak;

– Disiplin cezalarının affı,

– Adaylık sırasında uyarma ve kınama cezası alanların memurluktan çıkarılmasının önüne geçilmesi,

– Özelleştirme nedeni ile araştırmacı kadrosuna atanan genel müdür ve yardımcılarının kariyerlerine uygun mimar, mühendis, avukat gibi kadrolara atanması,

– Nöbetçi memurluk uygulamasının kaldırılması,

– İş ve meslek danışmanlarının ek ödemelerinin artırılması,

– Sümer Holding’de çalışan sözleşmeli personelden işsizlik sigortası primi kesilmemesi,

– İş yoğunluğu fazla olan mahkeme çalışanlarına fazla çalışma ücreti ödenmesi,

– Emekli ikramiyesinin hesaplanmasındaki 30 yıl sınırlamasının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması,

– Tapu kadastro çalışanlarının sorumluluğunun yeniden düzenlenmesi,

konuları yer alıyor.