Anasayfa / GSS / Torba Yasayla Kimlerin GSS Borcu Silinecek ?

Torba Yasayla Kimlerin GSS Borcu Silinecek ?

Sponsorlu Bağlantılar

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortasının (GSS) herkes için zorunlu hale gelmesiyle birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen GSS kapsamına alınan ve yüklü miktarda birikmiş prim borcuyla karşılaşan çok sayıda kişi şu an Başbakanlıkta bekleyen torba yasa taslağına umudunu bağlamış durumda.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in açıklamalarına göre, bu şekildeki yaklaşık 3 milyon 300 bin civarında vatandaşın toplam GSS prim borcu 7 milyarı aşmış durumda.

Ancak şu anki torba yasa taslağında yer alan düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden de herhangi bir değişikliğe uğramadan aynen geçerse, borçlara herhangi bir af gelmeyecek. Sadece birikmiş gecikme zam ve cezaları (faizleri) silinecek. Ayrıca bu kapsamdakilere, yasanın yayımlandığı tarihten itibaren gelir testine başvurmaları için bir süre verilecek. Gelir testi sonucunda, aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanların tüm borçları silinecek. Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkanların borçları ise tespit edilen gelir durumuna göre yeniden hesaplanacak. Muhtemelen bu borçları taksitle ödeme imkanı da tanınacak.