Anasayfa / Soru - Cevap / İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Kimler Tarafından Verilmektedir ?

İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Kimler Tarafından Verilmektedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun yayımlanmasıyla birlikte iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin eğitimleri konusunda yeni bir dönem başlamıştır. Eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgiler İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik ve İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiştir. Söz konusu yönetmelikler uyarınca gerek iş güvenliği uzmanlarının gerekse işyeri hekimlerinin eğitimleri; iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin eğitimlerini vermek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından kurulan müesseseler tarafından verilmektedir. Eğitim veren kuramlarla ilgili bilgiler İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün web sitesinde yer almaktadır. (http://www.isggm.gov.tr/)

Ayrıca eğitim kurumlarının ve eğitim alanların kayıtları Bakanlık İSG-KATİP sitemi üzerinden yapılmakta ve takip edilmektedir. İSG-KATİP: iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili iş ve işlemlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce kayıt, takip ve izlenmesi amacıyla kullanılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programına verilen addır.

Eğitim sonucunda katılımcılara sertifika verilmekte, sınavdan muaf olan kişiler bu sertifikaya istinaden işyeri hekimliği veya iş güvenliği uzmanlığı belgesi almakta, sınava tabi olanlar ise katılacakları sınav sonucunda en az 70 puan almaları halinde belge sahibi olmaktadırlar.(isvesosyalguvenlik.com)