Anasayfa / Haber / Türk-İş Başkanı Taşeron İşçilerinin Kadroya Alınmasını İstedi

Türk-İş Başkanı Taşeron İşçilerinin Kadroya Alınmasını İstedi

Sponsorlu Bağlantılar

Türk-İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Kıdem Tazminatı Fonu getirmesine karşı çıkarak; “Fonun kurulmasıyla işçi çıkarma kolaylaşacak. Kıdem tazminatında hak kayıplarına yol açacak düzenlemeler kabul edilemez. Bu konudaki kırmızı çizgimiz devam ediyor.” açıklaması yaptı. Açıklamasında, Türkiye’nin taşeron işçi ayıbından kurtulması için yapılması gerekenin, bunların kadroyla alınması olduğunu belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’de aslında daha önceki bir açıklamasında taşeron işçilerinin kadroya alınması konusundan bahsetmiş, hatta Başbakanın “Ekim’de gerçekleştireceğimiz ilk yasal düzenleme bu konuda olsun” dediğini belirtmişti (Taşeron İşçilerin Kadro Hayali Gerçek mi Oluyor? başlıklı haber). Ancak şu an taşeron işçilerle ilgili yapılacak yeni yasal düzenlemeler sık sık gündeme geldiği halde, bu konudan hiç bahsedilmemektedir.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay; kıdem tazminatı ile ilgili yeni düzenlemeler, Kıdem Tazminatı Fonu kurulması ve taşeron işçilerinin kadroya alınması konusunda bazı açıklamalar yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının son şeklini verdiği ve yakında Meclis gündemine getirmeye hazırlandığı Kıdem Tazminatı Fonu’nun özü itibarıyla hem işçinin hem de sendikaların aleyhine olduğunu söyleyen başkan Atalay, fonun kurulmasıyla birlikte işçi çıkarmanın kolaylaşacağını, işverenin dört aylık tazminatı ödeyip işçiden kurtulabileceğini, işçiler tarafından ‘oğlumun damatlığı, kızımın gelinliği’ olarak nitelenen ve gelecek güvencesi olarak kabul edilen kıdem tazminatı konusunda hak kayıplarına yol açacak düzenlemeleri kabul etmeyeceklerini, bu konudaki kırmızı çizgilerinin devam ettiğini belirtti.

Kıdem Tazminatı Fonu’nun yanı sıra ‘kiralık işçi’ düzenlemesine de karşı çıkan Başkan Atalay, taşeron işçilerin sorunlarının çözülmesine yönelik atılacak adımlara ise destek olacaklarını belirtti.

Ergün Atalay, iş hayatının en önemli problemlerinden birinin taşeronluk olduğunu, bu sorunun Türkiye’nin kanayan yarası haline geldiğini, hükümetin taşeronluk sistemini ortadan kaldırmaya yönelik girişimini destekleyeceklerini açıkladı.